Październik
11
22:55
Imieniny:
Aldony, Brunona, Emila
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Nawożenie podstawowe pod jęczmień ozimy

Dodane 7 sierpnia 2017 o 09:56   Autor: Tekst i fot. dr hab. Witold Szczepaniak, Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań
doświadczenia, PDOiR, jęczmień,

W praktyce wskazane jest, aby jęczmień przed siewem nawozić fosforem i potasem, a w razie potrzeby także magnezem, siarką i azotem. 

Mimo że w Polsce w niektórych latach część plantacji jęczmienia ozimego wymarza, uprawa tej rośliny ma wielu entuzjastów. Wynika to z bardzo wysokiego potencjału plonotwórczego tego gatunku, który w optymalnych warunkach siedliskowych i agrotechnicznych dorównuje pszenicy. Poza tym rolnicy doceniają również to, że ziarno jęczmienia ma dużą wartość paszową (znacznie wyższą od ziarna żyta), a także że roślina ta może być z powodzeniem uprawiana na dominujących w naszym kraju glebach lekkich (oczywiście pod warunkiem, że są utrzymane w kulturze). Uprawa jęczmienia w tych stanowiskach daje zdecydowanie lepsze rezultaty niż uprawa zbóż jarych, których poziom plonowania w większym stopniu jest uzależniony od warunków pogodowych w okresie wiosenno-letnim (jęczmień ozimy lepiej wykorzystuje zapasy wody z okresu zimowego). Ponadto jako roślina o najkrótszym okresie wiosennej wegetacji pierwsza dojrzewa w czasie żniw, co z jednej strony pozwala na lepszy rozkład prac polowych, a z drugiej daje możliwość uprawy po niej poplonów ścierniskowych. Jednocześnie wczesny termin zbioru sprawia, że jęczmień ozimy jest jednym z najlepszych przedplonów dla rzepaku ozimego, który w gospodarstwach, gdzie jest uprawiany, zwykle jest rośliną „strategiczną”.
Jęczmień ozimy wysoko plonuje, jeżeli jest uprawiany na glebach żyznych znajdujących się w dobrej kulturze. Dlatego po zbiorze przedplonu (lub jeśli jest taka możliwość, to przed jego siewem), zanim przeprowadzimy nawożenie podstawowe, należy uregulować odczyn gleby, ponieważ jęczmień ozimy, podobnie jak jary, jest bardzo wrażliwy na kwaśny odczyn (są to rośliny wskaźnikowe, które uprawiane w środowisku kwaśnym w pierwszej kolejności reagują znacznym spadkiem plonu).

Azot w razie konieczności

Jeżeli gleba ma uregulowany odczyn lub zastosowano już nawozy wapniowe, to należy wykonać odpowiednio wysokie nawożenie podstawowe. Przy czym przyjmuje się, że nawożenie jęczmienia ozimego azotem w okresie jesiennym należy przeprowadzić tylko w razie konieczności. Nadmiar azotu z jednej strony przyspiesza wzrost, co nie zawsze jest wskazane (szczególnie przy wczesnych terminach siewu), z drugiej może pogorszyć zimotrwałość roślin, która i tak nie jest wysoka.

Więcej o nawożeniu jęczmienia można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki 8/2017

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu