Styczeń
18
18:42
Imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Nawożenie startowe kukurydzy

Dodane 21 listopada 2014 o 16:54   Autor: Artur Kozera
kukurydza
(Fot. Fotolia)

Według danych GUS powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w 2013 roku przekroczyła 1 mln ha. Kukurydza cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród plantatorów. Jest bardzo cenną rośliną uprawną odznaczającą się dużą plennością i wszechstronnym użytkowaniem: na paszę, do spożycia dla ludzi oraz dla przemysłu. W Polsce uprawiana jest przede wszystkim jako roślina pastewna: na ziarno (610 tys. ha) i kiszonkę (420 tys. ha). Kukurydza jest rośliną ciepłolubną i światłolubną. Ma niewielkie wymagania glebowe. Najlepsze gleby pod jej uprawę to: próchniczne, przewiewne i ciepłe, mogące zgromadzić znaczny zapas wody.
W Polsce szacując wielkość potencjału plonowania kukurydzy należy w pierwszej kolejności uwzględnić region uprawy oraz sumę i rozkład opadów w sezonie wegetacyjnym. Plony ziarna tej roślin, przy sumie opadów 400–600 mm wynoszą 8,5–13 t/ha. Ważnym okresem, w którym niezbędna jest dostępność wody to około 2 tygodnie przed i po kwitnieniu (przypada to zazwyczaj na lipiec). W naszych warunkach klimatycznych, w tym właśnie czasie występują okresowe susze.

Jak zatem zapewnić dostępność wody w tym czasie?
Należy zadbać o prawidłowy wzrost i rozwój systemu korzeniowego, który w warunkach stresowych, pobierze wodę z głębszych warstw gleby. Musimy o tym myśleć już podczas przygotowania stanowiska pod uprawę kukurydzy, uwzględniając jej wymagania pokarmowe, a także zapewniając odpowiednie warunki dla wzrostu i rozwoju roślin – czyli dbając o sprawność gleby.

O sprawności gleby decyduje kilka czynników powiązanych ze sobą, do których zaliczamy:
– aktywność mikrobiologiczną gleby (zapewnia roślinom optymalną dostępność minerałów),
– strukturę gleby (porowatość, zwięzłość, napowietrzenie),
– właściwości chemiczne (zasobność w składniki pokarmowe).

Jeżeli zadbaliśmy o wyżej wymienione czynniki, należy pomyśleć o nawożeniu startowym, które jest kluczowym czynniku wpływającym na wytworzenie optymalnego systemu korzeniowego. Kukurydza jest rośliną o wysokich wymaganiach pokarmowych, znacznie wyższych niż inne rośliny zbożowe. Jest szczególnie wrażliwa na niedobory fosforu, a przede wszystkim w początkowych fazach rozwojowych. Bardzo często zdarza się, że w przypadku kukurydzy w wyniku nieustabilizowanego odczynu lub niskich temperatur fosfor nie jest pobierany, a w konsekwencji dochodzi do zahamowania wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego. W warunkach stresowych, to właśnie on będzie miał decydujący wpływ na ilość i jakość osiągniętego plonu.

Idealnym rozwianiem, zapewniającym wysoką dostępność fosforu w czasie początkowego wzrostu kukurydzy, jest wykorzystanie możliwości współrzędowej – ultrazlokalizowanej aplikacji nawozu startowego. Ten sposób nawożenia polega na dostarczeniu składników pokarmowych w bezpośrednie sąsiedztwo kiełkujących nasion. Nawóz wykorzystywany w tej metodzie musi mieć postać mikrogranulatu. Ponadto, istotnym czynnikiem decydującym o efektywności odżywiania jest właściwy dobór składników startowych. Mikrogranulat powinien zawierać fosfor – najważniejszy pierwiastek startowy, azot – budujący strukturę rośliny, siarkę – decydujący o szybkości tworzenia aminokwasów i wpływający na optymalne wykorzystanie azotu. Wśród mikroelementów w uprawie kukurydzy bardzo ważny jest cynk. Wpływa on na budowę sytemu korzeniowego oraz efektywną gospodarkę azotem, a podany w czasie siewu wpływa na działanie fosforu i magnezu.

W przypadku nawożenia współrzędowego (startowego) należy zwrócić uwagę, w jakiej formie występuje fosfor. Ideą nawożenia startowego jest wysoka, niemal 100% jego dostępność dla kiełkującej rośliny. Gleba przeznaczona pod uprawę kukurydzy powinna mieć odczyn pH od 5,5–7,0. W przypadku nieuregulowanego odczynu istnieje zagrożenie uwsteczniania fosforu z jonami żelaza, manganu i glinu. Badania prowadzone przez naukowców doprowadziły do opracowania technologii, w której fosfor byłby zabezpieczony przed wpływem niekorzystnych warunków stanowiska.

Francuska firma Agronutrition opracowała i wprowadziła co-formulację TPP – Technologię Ochrony Fosforu (Technology Phosphore Preservation®). Polega ona na skompleksowaniu jonów fosforanowych związkami organicznymi. Silne działanie chelatyzujące tych związków zapewnia wysoką dostępność fosforu niezależnie od odczynu.

Technika aplikacji nawozu startowego w uprawie kukurydzy
Kukurydza uprawiana jest w rzędach o rozstawie 75 cm, odległość między roślinami w rzędzie to 15–17 cm ( w zależności od zakładanej obsady). W przypadku kukurydzy wiosenną uprawę roli należy ograniczyć tylko do zabiegów wykonywanych do głębokości siewu, gdyż jest to roślina bardzo wrażliwa na osiadanie gleby.
Siew kukurydzy z wykorzystaniem mikrogranulatu wykonywany jest za pomocą siewników wyposażonych w fabryczne przystawki do wysiewu mikrogranulatu lub uniwersalne aplikatory austriackiej firmy APV lub francuskiej Delimbe. W obu przypadkach nawóz mikrogranulowany dostarczany jest za pomocą węży do redlic nasiennych w bezpośrednie sąsiedztwo nasion. Kiełkująca roślina ma do dyspozycji najważniejsze i odpowiednio dobrane składniki w przyswajalnej formie. Nawożenie startowe kukurydzy powinno być wykonywane niezależnie do zasobności w fosfor. Wynika to z faktu, że fosfor jest mało mobilny w glebie oraz w niższych temperaturach ograniczone jest jego pobieranie. W warunkach klimatycznych Polski ważny jest każdy dzień wegetacji, podanie szybko dostępnego fosforu w towarzystwie innych składników powoduje, że kukurydza szybko startuje i buduje system korzeniowy.
Do sprawdzonych rozwiązań w startowym nawożeniu kukurydzy zaliczamy nawóz mikrogranulowany Microstar PZ. Nawóz ten zawiera 10% N, 40% P2O5, 11% SO3, 2% Zn oraz co-formulację TPP – Technologia Ochrony Fosforu. Zalecany jest w dawce 20 kg/ha. To rozwiązanie zapewnia bardzo wysoką dostępność niezbędnych makro i mikroelementów. Ponadto co-formulacja umożliwia dobry i szybki start niezależnie od odczynu gleby.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu