Lipiec
18
10:00
Imieniny:
Kamila, Karoliny, Roberta
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Nawożenie

Nowa odsłona fosforu

Dodane 3 listopada 2014 o 14:24   Autor: Remigiusz Waligóra
dr Josemaria Garcia Mina
16 października Timac Agro Polska z Grupy Roullier zorganizowała w Ossie k. Rawy Mazowieckiej konferencję prasową poświęconą innowacyjnemu odkryciu i produktowi TOP-PHOS. Na zdjęciu dr Josemaria Garcia Mina. (Fot. R. Waligóra)

TOP–PHOS to całkowicie nowy związek chemiczny, w którym mostkiem wapniowym połączono fosfor z cząsteczką organiczną. Nie jest to zatem składnik zmieszany z inną substancją w celu zwiększenia jego aktywności, a opatentowana technologia produkcji tak zabezpieczonego fosforu.

Badania nad formułą trwały około 6 lat, a było w nie zaangażowanych wiele ośrodków naukowych i laboratoriów na świecie. Samo opracowanie formuły chemicznej zajęło 3 lata, następnie w należącym do Grupy Roullier instytucie CERA we Francji opracowano technologię produkcji przemysłowej całkowicie nowej grupy nawozów.

Zadanie nowej formuły polega na zapobieganiu uwsteczniania się z innymi wnoszonymi z nawozami do gleby pierwiastkami fosforu do związków nierozpuszczalnych w wodzie. Dzięki zastosowaniu TOP–PHOS, efektywność nawożenia fosforowego może wzrosnąć z 30 do nawet 90%. W glebach kwaśnych różnica między dostępnością fosforu z nawozu tradycyjnego a TOP–PHOS może sięgać 33%. Do tego dochodzi także dłuższy czas działania niż tradycyjnych form tego składnika. Doświadczenia z nową formułą wskazują na lepsze wykorzystanie fosforu w nowej technologii, co pomaga roślinie w wykształceniu wyższego plonu. W zbożach średnio o około 10%, w kukurydzy o około 11%, a w ziemniakach o około 13%.

Nad opracowywaniem tej cząsteczki oraz w kilku badaniach przeprowadzonych w tym zakresie brał udział dr Josemaria Garcia Mina, wicedyrektor ds. badań i rozwoju Grupy Roullier.

– Ta unikalna formuła jest przełomowym rozwiązaniem bardzo istotnego problemu nawozowego, polegającego na uwstecznianiu po wprowadzeniu do gleby dużej ilości fosforu. Nowy związek będzie mniej wrażliwy na nieodpowiedni odczyn gleby, ponadto ma mieć dłuższy okres działania niż tradycyjne formy tego pierwiastka – mówił podczas konferencji dr Josemaria Garcia Mina.

Nowa linia nawozów zawierających formułę TOP–PHOS jest szeroko wprowadzana w Europie, w tym również w Polsce. Od października w ofercie pojawią się dwa nawozy zawierające tę formę fosforu: EUROFERTIL TOP 35 NP i EUROFERTIL TOP 51 NPK. Oba są przewidziane do startowego odżywiania roślin jarych, w szczególności kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i warzyw. Oprócz składników odżywczych oraz formuły TOP–PHOS zawierają także znany i ceniony kompleks o działaniu biostymulującym PHYSIO+ oraz wysoko reaktywny węglan wapnia MEZOCALC.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Lipiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu