Sierpień
16
19:06
Imieniny:
Joachima, Nory, Stefana
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Oleiste

Nowe zasiewy wyglądają dobrze

Dodane 21 listopada 2018 o 08:45   Autor: Tekst i fot. dr inż. Przemysław Kardasz, PSD IOR-PIB, Winna Góra
M. Kurantowicz

Tegoroczna susza dała się rolnikom we znaki również podczas zakładania nowych plantacji ozimin. Nie wszystkie można było założyć zgodnie ze sztuką, niemniej obecnie wyglądają dobrze.

Panująca w całym kraju susza nie tylko negatywnie wpłynęła na ilość i jakość plonu, ale także niekorzystnie odbiła się na jakości zabiegów pożniwnych, uprawy przedsiewnej oraz siewu. Wielu rolników borykało się z brakiem wilgoci. Nie zawsze możliwe było prawidłowe zagospodarowanie ścierniska oraz znajdujących się na jego powierzchni resztek pożniwnych, jednak nie rezygnowano z tych zabiegów. Mimo słabego uwilgotnienia gleby, starano się przerwać parowanie i wymieszać resztki pożniwne.

W tym roku bardzo ważną czynnością, z której nie należało rezygnować, było systematyczne zwalczanie chwastów oraz samosiewów. Wynikało to z faktu, że rosnące rośliny dodatkowo silnie osuszały już ubogą w wilgoć glebę. Pozostawienie rosnących chwastów sprawiało, że uprawa przedsiewna była złej jakości. W konsekwencji nieodpowiednio przygotowanej gleby jakość siewu pozostawiała wiele do życzenia.

Trudny start rzepaku
Najwięcej kłopotów sprawiała rolnikom uprawa pod rzepak ozimy. Problemy wynikały z faktu, że uprawa ta zakładana jest wcześnie. W związku z tym uprawę przedsiewną należało rozpocząć krótko po żniwach. W wielu regionach kraju w tym okresie niespadła ani jedna kropla deszczu lub opady były niewielkie. Taka sytuacja sprawiła, że uprawa przedsiewna była wykonana nieodpowiednio. Na wielu stanowiskach gleba była silnie zbrylona lub rozpylona. Zarówno jedna, jak i druga sytuacja niekorzystnie wpłynęły na siew, wschody i rozwój roślin.

Więcej o uprawie rzepaku można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu