Sierpień
16
19:02
Imieniny:
Joachima, Nory, Stefana
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Rynek

O agroturystyce w Kielcach

Dodane 18 kwietnia 2016 o 12:11   Autor: MRiRW   Źródło: http://www.minrol.gov.pl
Vanilla sky

– Od 25 lat obserwujemy w Polsce rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki, z każdym rokiem coraz bardziej dynamiczny – mówił dzisiaj podsekretarz stanu Rafał Romanowski, podczas VIII edycji Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach. – Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że agroturystyka może być jedną z kluczowych specjalizacji polskiej wsi.

Rafał Romanowski zaznaczył, że sprzyja temu struktura polskiego rolnictwa z dominującą pozycją indywidualnego gospodarstwa rolnego. Gospodarstwa te w synergii z bogactwem walorów przyrodniczych i dziedzictwem kulturowym, w tym także tak wyjątkowo „smakującym” dziedzictwem kulinarnym, tradycją oraz obyczajami utrwalanymi i przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, stanowią potencjał rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzennego na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

Wiceminister zapewnił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z instytucjami działającymi na rzecz rozwoju szeroko rozumianej turystyki, w dalszym ciągu będzie realizowało działania wspierające turystykę wiejską i agroturystykę, tworząc w tym zakresie sprzyjające otoczenie dla jej rozwoju oraz upowszechniania i promocji dobrych praktyk. Kontynuowane będą wysiłki na rzecz budowania w świadomości obywateli naszego kraju, i nie tylko, mody na odpoczynek na wsi.

– Warto wspierać i promować turystykę wiejską. Warto wspierać te oddolne, społeczne inicjatywy, to przywiązanie do regionu i lokalnych tradycji oraz smaków.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy podsekretarz stanu Rafał Romanowski odczytał list premier Beaty Szydło skierowany do wystawców i odwiedzających AGROTRAVEL.  W swoim przesłaniu do uczestników targów pani premier podkreśliła, że agroturystyka przyczynia się do przeobrażeń społecznych i gospodarczych, a także wzmacnia aktywność lokalnej przedsiębiorczości.

AGROTRAVEL, to także Forum Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki. Podczas licznych zagadnień poruszanych w trakcie dyskusji znalazł się temat o miejscu turystyki wiejskiej w nowoczesnej gospodarce. Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że bez wątpienia agroturystyka odnajduje swoje miejsce w wiodącej dziś prym gospodarce opartej na wiedzy. Wiceminister Romanowski podkreślił, że ta dziedzina ma szansę stać się jedną z kluczowych specjalizacji polskiej gospodarki.

 – W ostatniej dekadzie na rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki wydatkowano ponad 1,5 mld zł. Dzięki temu zbudowany został ogromny potencjał infrastrukturalny turystyki wiejskiej i agroturystyki, który stanowi mocną podstawę dalszego rozwoju i konkurowania o klientów polskich i zagranicznych – mówił wiceminister rolnictwa.

Wystawa była także okazją to rozmów bilateralnych z delegacją z Czarnogóry oraz wyjątkowego spotkania z Radcami Rolnymi Ambasad krajów Unii Europejskiej i nie tylko.

Targi AGROTRAVEL prezentują bogatą ofertę turystyczną i kulinarną poszczególnych regionów Polski. Są dowodem na to, że turystyka wiejska i agroturystyka sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości wiejskiej, w myśl idei rozwoju wielofunkcyjnego i co ważniejsze zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego. Wszystko to przyczynia się do podnoszenia poziomu życia i pracy na wsi, a tym samym wzrostu konkurencyjności terenów wiejskich.

Tegoroczna edycja, to blisko 130 wystawców z kraju i zagranicy oraz liczne spotkania, warsztaty, wyjazdy studyjne oraz  konferencje. To także bogactwo doznań, smaków i zapachów, których można tu doświadczyć.

Targi organizowane są przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, Polską Organizację Turystyczną, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Targi Kielce.

Makroregionem partnerskim tegorocznej wystawy jest region pięciu województw Polski Wschodniej, przez które przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Krajem partnerskim natomiast, reprezentowanym przez region Umbria, są Włochy.

Trwająca cztery dni wystawa zakończy się w niedzielę 10 kwietnia. Szczegóły na stronie www.agro.travel.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu