Maj
21
06:23
Imieniny:
Jana, Moniki, Wiktora
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

O sytuacji fitosanitarnej w uprawie ozimin – doradcy PROCAM

Dodane 25 października 2017 o 09:55   Źródło: PROCAM
1. ŻER ŚMIETKI KAPUŚCIANEJ

Zboża

Na plantacjach szczególnie wcześnie sianych mamy już pierwsze infekcje zarówno mączniaka prawdziwego zbóż i traw jak i septoriozy paskowanej pszenicy szczególnie na mocno uwodnionych najstarszych liściach. Warto zwrócić uwagę na porażenie też tymi patogenami traw na obrzeżach pól co grozi szybkim przemieszczeniem. Do tego dochodzi już infekcja rdzy zarówno rdzy żółtej jak rdzy brunatnej. Co do szkodników to zwracajmy uwagę na żerowanie larw ploniarki zbożówki, która nalatuje intensywnie w całym kraju i składa przy szyi korzeniowej białe podłużne jaja. Oprócz tego również zwrócić zwracamy uwagę na naloty mszycy zbożowej oraz mszycy czeremchowo zbożowej z traw oraz kukurydzy na plantacje zbóż. Zabieg insektycydem jest konieczny. W dalszym ciągu mamy dużą gradację ślimaków, pomrowików – które uszkadzają rośliny.

Rzepak

Odnośnie upraw rzepaku to pogoda bardzo sprzyja infekcji przez suchą zgniliznę kapustnych, która co ciekawe także poraża bardzo dobrze wyrośnięte i wykarmione egzemplarze roślin.

Kiła kapustnych nie odpuszcza rzepaku, w galerii zdjęć można zobaczyć bardzo dobrą skuteczność odmiany SY Alister na kiłę kapustnych. Jednakże warto pamiętać, że chwasty z rodziny kapustowatych są także roznosicielami kiły kapustnej. Na zdjęciach znajduje się również kiła kapustnych o. jak bulwy ziemniaka. Jak widać na zdjęciu zarówno tobołki jak i rzodkiew świrzepa mogą przyczynić się do rozwoju tego patogena nawet podczas zastosowania kwarantanny.

Jak na tą porę roku przystało należy kontrolować występowanie mszyc i to zarówno te przenoszące wirusy czyli mszycę brzoskwiniowo ziemniaczaną oraz mszycę kapuścianą. Do tego oczywiście jeszcze tak jak na zbożach ślimaki oraz gąsienice motyli jak tantniś krzyżowiaczek, bielinki oraz larwy gnatarza rzepakowego.

Chcesz wiedzieć więcej ? Już dziś skontaktuj się z doradcami z firmy PROCAM.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Maj, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu