Kwiecień
04
13:13
Imieniny:
Benedykta, Izodory, Wacławy
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Oleiste

Ocena przezimowania rzepaku

Dodane 10 marca 2015 o 10:46   Autor: Remigiusz Waligóra
W organizowanym przez redakcję Agrotechniki spotkaniu udział wzięli prof. dr hab. Witold Grzebisz i mgr inż. Józef Zych (Fot. R. Waligóra)

Pod koniec lutego nasza redakcja zorganizowała w Bugaju i Rogalinie (woj. wielkopolskie) spotkanie polowe, mające na celu ocenę kondycji rzepaku ozimego. Zaprosiliśmy na nie przedstawicieli firm z branży nawozowej, nasiennej, chemicznej i dystrybucyjnej. W spotkaniu uczestniczył prof. dr hab. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz mgr inż. Józef Zych z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

Ocenie poddano kilka plantacji z rzepakiem ozimym. Wśród nich była plantacja, na której jesienią wykonano jedynie zabieg odchwaszczania. Rośliny na powierzchni 15 ha zostały całkowicie zniszczone przez ptaki, a na pustych placach pojawiło się zachwaszczenie wtórne. W miejscach, w których obsada była jedynie przerzedzona, rośliny wyglądały w miarę dobrze, ale nie należy spodziewać się uzyskania plonu powyżej  4 t/ha.

– Na rzepaku zniszczonym przez ptactwo, widoczne są nowe odrosty pędów bocznych, które dominują nad pędem głównym. Błędem w przypadku takich łanów jest czekanie aż średnia dobowa temperatura osiągnie 5oC. Azot w tym roku należy podawać roślinom jak najszybciej, jeżeli byłoby to możliwe prawnie, to nawet w lutym! – zwracał uwagę prof. Witold Grzebisz. Rośliny po łagodnej zimie są „wygłodniałe”, gdyż wyczerpały azot z gleby, wskutek późnego nadejścia zimy, dlatego ważne jest szybkie zasilenie plantacji tym pierwiastkiem.

Na innym polu, gdzie rzepaki były prawidłowo chronione i nawożone, rośliny były dobrze rozwinięte i silnie ukorzenione. Na tych plantacjach zastosowano przedsiewnie nawóz SuproMax w dawce 400 kg/ha,  podano roślinom bor oraz siarczan potasu. Chwasty zostały skutecznie zwalczone. Ochronę plantacji przed chorobami grzybowymi prowadzono w oparciu o preparat Caryx 240 SL (0,5 l/ha) oraz środek zawierający tebukonazol.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Kwiecień, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu