Sierpień
16
01:08
Imieniny:
Anity, Elizy, Mirona
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Oleiste

Ocena przezimowania rzepaku

Dodane 10 marca 2015 o 10:46   Autor: Remigiusz Waligóra
Rzepak ozimy, Grzebisz, nasze spotkanie, Agrotechnika
W organizowanym przez redakcję Agrotechniki spotkaniu udział wzięli prof. dr hab. Witold Grzebisz i mgr inż. Józef Zych (Fot. R. Waligóra)

Pod koniec lutego nasza redakcja zorganizowała w Bugaju i Rogalinie (woj. wielkopolskie) spotkanie polowe, mające na celu ocenę kondycji rzepaku ozimego. Zaprosiliśmy na nie przedstawicieli firm z branży nawozowej, nasiennej, chemicznej i dystrybucyjnej. W spotkaniu uczestniczył prof. dr hab. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz mgr inż. Józef Zych z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

Ocenie poddano kilka plantacji z rzepakiem ozimym. Wśród nich była plantacja, na której jesienią wykonano jedynie zabieg odchwaszczania. Rośliny na powierzchni 15 ha zostały całkowicie zniszczone przez ptaki, a na pustych placach pojawiło się zachwaszczenie wtórne. W miejscach, w których obsada była jedynie przerzedzona, rośliny wyglądały w miarę dobrze, ale nie należy spodziewać się uzyskania plonu powyżej  4 t/ha.

– Na rzepaku zniszczonym przez ptactwo, widoczne są nowe odrosty pędów bocznych, które dominują nad pędem głównym. Błędem w przypadku takich łanów jest czekanie aż średnia dobowa temperatura osiągnie 5oC. Azot w tym roku należy podawać roślinom jak najszybciej, jeżeli byłoby to możliwe prawnie, to nawet w lutym! – zwracał uwagę prof. Witold Grzebisz. Rośliny po łagodnej zimie są „wygłodniałe”, gdyż wyczerpały azot z gleby, wskutek późnego nadejścia zimy, dlatego ważne jest szybkie zasilenie plantacji tym pierwiastkiem.

Na innym polu, gdzie rzepaki były prawidłowo chronione i nawożone, rośliny były dobrze rozwinięte i silnie ukorzenione. Na tych plantacjach zastosowano przedsiewnie nawóz SuproMax w dawce 400 kg/ha,  podano roślinom bor oraz siarczan potasu. Chwasty zostały skutecznie zwalczone. Ochronę plantacji przed chorobami grzybowymi prowadzono w oparciu o preparat Caryx 240 SL (0,5 l/ha) oraz środek zawierający tebukonazol.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu