Listopad
12
09:21
Imieniny:
Konrada, Renaty, Witolda
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Ocena przezimowania w Jarosławcu

Dodane 14 kwietnia 2015 o 14:53   Autor: Remigiusz Waligóra
Na ocenianej pszenicy ozimej były widoczne już od dawna występujące symptomy wznowienia procesów życiowych (Fot. R. Waligóra)

Podczas spotkania polowego, które odbyło się 12 marca w Centrum Kompetencyjnym BASF Polska w Jarosławcu, mieliśmy okazję ocenić stan roślin po zimie i sprawdzić aktualną ich kondycję.

Uczestniczący w spotkaniu prof. dr hab. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu określił ten stan roślin jako „pełzająca wegetacja”. Na pszenicy ozimej były widoczne  już od dawna występujące symptomy wznowienia procesów życiowych. Zboża ozime zasiane w optymalnym terminie są silnie rozkrzewione, co  zdaniem prof. Grzebisza powoduje, że pierwsza dawka azotu ustalana dla takich łanów nie powinna być wysoka, gdyż może doprowadzić do nadmiernej produkcji źdźbeł. Żeby uniknąć niskiej jakości ziarna podczas żniw, należy wyciągnąć wnioski z minionych lat i celowo zahamować rozwój nadmiernych pędów bocznych.

Rzepak ozimy przezimował  bardzo dobrze w Jarosławcu. Rośliny, które w fazie 4–6 liści zostały potraktowane fungicydem z funkcją regulatora wzrostu Caryx 240 SL (1 l/ha) wyglądały zdecydowanie lepiej niż rośliny tych samych odmian na poletkach kontrolnych. W ocenie prof. Grzebisza czy specjalistów BASF na rzepaku na którym został zastosowany Caryx, rośliny miały zdrowszą rozetę liściową, silniejszy i bardziej rozbudowany system korzeniowy oraz większą liczbę pędów bocznych. Rzepak na plantacji kontrolnej, gdzie nie był stosowany żaden fungicyd miał zdecydowanie dłuższe i cieńsze liście, płytszy system korzeniowy, a szyjka korzeniowa miała mniejszą średnicę. Te liście mają bardzo długie ogonki, które w trakcie spotkania już zaczęły obumierać. Martwe części są pożywką do rozwoju chorób grzybowych, zwłaszcza suchej zgnilizny kapustnych.

Podczas spotkania Paweł Kazikowski zwrócił uwagę na rosnące zagrożenie rdzą żółtą. Wielkość porażenia rdzą zależy w dużej mierze od temperatury zimą. Zwrócił uwagę, że w latach 2000–2014 w Europie nastąpiła zmiana rozwoju ras Puccinia striiformis z europejskich na pochodzenia himalajskiego (typ „Warrior”). Wiele odmian pszenicy i pszenżyta w Centrach Kompetencyjnych BASF Polska wykazało silne porażenie. Spośród wszystkich triazoli największą skutecznością wykazały się fungicydy zawierające substancję epoksykonazol.

 

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu