Luty
13
17:36
Imieniny:
Grzegorza, Lesława, Katarzyny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Ocena przezimowania żyta

Dodane 13 marca 2015 o 14:33   Autor: Remigiusz Waligóra
żyto ozime populacyjnego i hybrydowe, grzebisz, zych, nasze spotkanie polowe
Lustrowane plantacje żyta ozimego populacyjnego i hybrydowego wyglądały bardzo dobrze jak na słabe warunki glebowe (Fot. R. Waligóra)

Pod koniec lutego zorganizowaliśmy w Rogalinie (woj. wielkopolskie) spotkanie polowe, mające na celu ocenę kondycji żyta ozimego. W spotkaniu uczestniczył prof. dr hab. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz mgr inż. Józef Zych z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej oraz przedstawiciele firm z branży rolniczej.

Żyto na ocenianych plantacjach wysiano 26 września po żytnim przedplonie. Słoma po zbiorze przedplonu została przyorana, a na nią zastosowano UGmax. Nawożenie przedsiewne oparte było o nawozy Korn Kali i Polidap. Odchwaszczanie wykonano 22 października herbicydem Trinity 590 SC, a tydzień później zasilano dolistnie wg zaleceń firm P.P.C. ADOB, Intermag i Ekoplon. W styczniu zostały wykonane analizy glebowe, które wykazały, że konieczne jest wapnowanie gleby, mimo wykonania tego zabiegu pod przedplon. Próby glebowe pobierano w dwóch miejscach pola. Zawartość składników przyswajalnych w glebie (w mg na 100 g gleby) wynosi: dla fosforu – 12,2 i 10,4, potasu – 10,3 i 7,3 oraz magnezu – 6,3 i 3,3.

– Żyta ozime bardzo dobrze sobie radzą, ale ze względu na suszę, pierwsza dawka azotu już powinna być zastosowana (lustracja pól miała miejsce 23 lutego). Z pozostałymi zabiegami należy poczekać 2-3 tygodnie, gdyż będą decydujące dla stanu roślin. Po tym okresie należy podjąć decyzję, w oparciu o lustrację pól, o terminie drugiej dawki azotu. Przy pierwszej dawce należy zwrócić uwagę, aby nawozy nie były zbyt intensywne tzn. saletra amonowa może spowodować dokrzewienie, które w łanach dobrze rokujących pszenic i pszenżyt jest niepożądane, a zalecane w słabych zbożach. Uzasadnione wydaje się zastosowanie nawozów typu saletro-siarczany czy RSM albo RSM S w  pszenicach konsumpcyjnych  – mówił w trakcie spotkania prof. dr hab. Witold Grzebisz.

W Rogalinie zostały wysiane następujące odmiany: Horyzo, SU Stakkato, SU Performer, SU Mephisto, SU Forsseti, SU Cossani, SU Santini, KWS Bono, Brasetto, Pallazzo, Tur, Dańkowskie Rubin, Dańkowskie Agat.

– Na podstawie lustracji odmian żyta ozimego można powiedzieć, że dominowały „topowe” odmiany liczących się firm w kraju. Oglądaliśmy zarówno formy populacyjne, jak i mieszańcowe. Były to odmiany szeroko rekomendowane w naszym kraju, a wyniki tych doświadczeń będą przydatne w gospodarstwie – Józef Zych.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Brak wydarzeń w wybranym dniu