Luty
13
07:47
Imieniny:
Grzegorza, Lesława, Katarzyny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Od obsady wiele zależy

Dodane 5 listopada 2014 o 11:47   Autor: Remigiusz Waligóra   Źródło: Agrotechnika 11/2014
Jesienna kontrola obsady powinna dać wskazówki do dalszego prowadzenia łanu
Jesienna kontrola obsady powinna dać wskazówki do dalszego prowadzenia łanu (Fot. R. Waligóra)

Aby sprawdzić, jakie znaczenie ma dla rolników jesienna obsada roślin, udaliśmy się do Jarosława Tracza z miejscowości Prusy (woj. łódzkie).

Jarosław Tracz gospodaruje na 30 ha gleb mozaikowych od III do VI klasy. Uprawia pszenicę ozimą (15 ha), żyto ozime (5 ha) i jęczmień jary (10 ha).

– Od kilku lat pracowałem nad podniesieniem odczynu gleby i uregulowaniem jej zasobności. Jeżeli gleba jest doprowadzona do wysokiej kultury, warto odpowiednio dobierać odmiany i zmniejszać normę siewu, kierując się obsadą. Korzystam wyłącznie z kwalifikowanego materiału siewnego i przestrzegam terminów siewu. Do 10 września sieję żyto, do 20 września pszenicę. Orkę przedsiewną wykonuję do końca sierpnia – mówi Jarosław Tracz.

Odmiany i normy siewu

W ostatnim sezonie w gospodarstwie zasiano żyto ozime mieszańcowe odmian Visello i Brasetto. W tym roku jest także zasiane KWS Bono. Z odmian pszenic ozimych wysiano Bogatkę, Norin i Arkadię.

– Przy siewie staram się przestrzegać bardziej obsady niż norm siewu. Dla pszenicy ozimej zakładałem obsadę 350 roślin/m2, co przy parametrach nasion dało prawie 200 kg/ha. Żyta hybrydowego wysiewam 2 j.s./ha, a dla jęczmienia przyjąłem w ostatnim roku – podobnie jak dla pszenicy – obsadę 350 roślin/m2, co dało około 140 kg/ha. Teraz widzę, że następnym etapem po doprowadzeniu gleby do wysokiej kultury i uregulowania odczynu będzie zmniejszenie obsady, gdyż przy wczesnych siewach, jakie stosuję, wystarczy dużo mniejsza  – zaznacza rolnik.

W monokulturze zbożowej rolnik stosuje nawożenie oparte o analizy laboratoryjne. Nawozi pola osadami z oczyszczalni ścieków, uzupełnionymi fosforem i potasem. Jesienią pod oziminy stosuje sól potasową, wiosną nawożenie azotowe, a na pszenicę pogłównie nawóz potasowy z magnezem. Osady z oczyszczalni zawierają 2 tony czystego CaO na 30 t surowca, lecz mimo tego odczyn jest sprawdzany i w razie potrzeby regulowany. Odczyn gleb wynosi 5,5–6,0.

Dalszy ciąg artykułu w listopadowym numerze Agrotechniki. Zapraszamy do PRENUMERATY

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Brak wydarzeń w wybranym dniu