Luty
13
01:47
Imieniny:
Grzegorza, Lesława, Katarzyny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Odmiany kukurydzy z Maisadour

Dodane 3 listopada 2014 o 14:06   Autor: Remigiusz Waligóra
kukurydza, Maisadour
W połowie października w miejscowości Zalasewo k. Swarzędza odbyły się Warsztaty Polowe, zorganizowane przez Maisadour Polska (Fot. R. Waligóra)

Podczas spotkania w Zalasewie swoje odmiany kukurydzy zaprezentowali jego organizatorzy oraz współpracujące z nimi firmy dystrybucyjne, a temat nawożenia poruszył przedstawiciel firmy Intermag. Magdalena Klimas i Wojciech Osiński z Maisadour Polska przedstawili bogatą ofertę odmian mieszańcowych.  Ciekawie zapowiadały się nowości, których nasiona będą dostępne w przyszłym sezonie. Wśród nowości będzie odmiana Mas 20.S o FAO 240, wyróżniająca się stabilnym plonem ziarna albo zielonej masy  nawet w warunkach niedoboru wilgoci. Jest to mieszaniec z „WSR”, czyli najwyższą tolerancją na okresowe Barn och Ungdom Canada Goose niedobory wody. Kolejną odmianą kukurydzy, ale już znaną dla części rolników, była Mas 28.A o FAO 270, wiernie plonujący mieszaniec na cele kiszonkowe. Ta późna odmiana typu flint dent charakteryzuje się bardzo wysokim i stabilnym potencjałem plonowania, dobrym wigorem wiosennym i tolerancją na chłodne wiosny. Bardzo dobra wartość żywieniowa odmiany zapewnia wysokiej jakości pasze dla produktywnych stad bydła. Inną ciekawie zapowiadającą się odmianą jest Mas 29.T, mieszaniec typu dent o FAO 280. Odmiana charakteryzuje się wczesnym kwitnieniem, co czyni ją przydatną do uprawy w wielu regionach kraju. Regularne kolby umożliwiają szybkie schnięcie jesienią.

Marek Gilewski omówił programy nawożenia kukurydzy zalecane przez Intermag. Na stanowiskach o dużej lub średniej zasobności w makroskładniki firma zaleca program oparty na płynnym preparacie Plonvit Kukurydza, który zawiera mikroelementy w proporcjach zgodnych z potrzebami kukurydzy. Natomiast na stanowiskach słabszych zalecamy program oparty na Plonvitach Krystalicznych – Plonvit Phospho, Opty i Kali. W programie dokarmiania prelegent zalecał stosowanie biostymulatora TYTANIT, zwiększającego odporność roślin na niekorzystne warunki uprawy oraz korzystnie wpływającego na procesy zapylenia i zapłodnienia. Gilewski zalecał stosowanie Mikrovit Cynk lub Chelat Cynku i Bormax, ponieważ kukurydza jest rośliną mocno reagującą na pH gleby we wczesnym okresie wzrostu (2–6  liść). Na glebach zimnych i kwaśnych mogą wystąpić objawy braku fosforu i w tym wypadku polecał GrowOn, produkt zawierający 500g/l fosforu w formie bardzo szybko pobieranej przez roślinę. Oprócz dużej zawartości fosforu, produkt zawiera również mikroelementy cynk i bor. W celu uzyskania szybszych, równych wschodów kukurydzy Marek Gilewski polecał stosowanie mikrogranulatu TERRASTART. Jest to nawóz dostarczający dużo fosforu i cynku, które w początkowym okresie wzrostu mają decydujący wpływ na rozwój systemu korzeniowego rośliny, a tym samym wpływają na prawidłowy rozwój kukurydzy. Oprócz fosforu i cynku, mikrogranulat zawiera azot, magnez, siarkę oraz wapń, który podnosi pH w obrębie granuli, co ułatwia pobieranie składników pokarmowych przez młode korzenie. Nawóz wzbogacono również o substancje stymulujące rozwój systemu korzeniowego.

W spotkaniu wzięli udział dystrybutorzy odmian Maisadour: Osadkowski, Agrochest, Top Farms Agro, Grupa Rolnik i AgroNowak. Spotkanie było okazją także do wymiany spostrzeżeń dotyczących cen i plonów.

Błąd galerii:
Brak galerii o podanym ID 1 lub nie utworzono jeszcze w niej albumów.

Fot. R. Waligóra

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Brak wydarzeń w wybranym dniu