Styczeń
17
21:08
Imieniny:
Antoniego, Henryki, Mariana
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Oleiste

Opóźniony siew rzepaku

Dodane 2 września 2014 o 14:55   Autor: Magdalena Kurantowicz-Gołuńska
rapsblüten mit rapssamen
(Fot. Fotolia)

Opóźniając siew rzepaku ozimego ryzykujemy spadkiem plonu. Jednak, gdy aura nie sprzyja terminowym wysiewom, z wykonaniem siewu trzeba poczekać.

W tym sezonie z powodu deszczowej pogody w wielu rejonach kraju rolnicy są zmuszeni do opóźnienia siewu rzepaku. O ile jednak przesunięcie terminu siewu o tydzień nie wpływa znacząco na plon, o tyle dalsze wydłużanie tego okresu może skutkować istotnym jego spadkiem. Stąd też wskazane jest, aby siejąc rzepak po terminie optymalnym zwiększyć ilość wysiewanych nasion – od 5 do 30% w zależności od długości opóźnienia i warunków wchodów. Słabszych wchodów należy spodziewać się, gdy uprawę i siew wykonano na zbyt mokrej glebie. Problem ten może pojawić się w rejonach, w których lipcu i sierpniu obficie padało i podglebie jest nasiąknięte wodą.

Do siewów opóźnionych zaleca się użyć nasiona odmian hybrydowych. Charakteryzują się one szybkim jesiennym wzrostem, dobrą zimotrwałością i mrozoodpornością, a ponadto plonują wyżej niż odmiany populacyjne.

Na korzyść opóźnionego siewu rzepaku przemawia fakt, że jesienią rośliny wytwarzają zwartą rozetę i nie mają tendencji do wybujania, co ma wpływ na ich zdolność do przezimowania.

Wadą tego siewu jest ryzyko, że rzepak mając mniej czasu na rozwój przed nadejściem zimy, przy niekorzystnym przebiegu pogody jesienią, nie zdąży wykształcić wystarczająco silnego sytemu korzeniowego i odpowiednio dużej rozety liściowej. W razie deficytów opadów deszczu wiosną, będzie to mieć szczególnie duże znaczenie. Rośliny narażone wczesną wiosną oraz w okresie kwitnienia i dojrzewania na stres suszy będą gorzej rozwijały się, co będzie skutkowało obniżeniem plonu nasion.

Roślina rzepaku w fazie rozwojowej odpowiedniej do przezimowania powinna wykształcić 8–12 liści właściwych osadzonych na krótkiej szyjce korzeniowej o grubości 7–8 mm oraz silny system korzeniowy. Tak wykształcona roślina ma największe szanse na przetrwanie zimy.

 

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu