Październik
11
01:10
Imieniny:
Krystyny, Maksa, Serafiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Oziminy zagrożone

Dodane 24 listopada 2015 o 09:00   Autor: Remigiusz Waligóra
rzepak
Rzepaki ozime nadrobiły zaległości w rozwoju i większość jest dość dobrze przygotowana do zimy (Fot. R. Waligóra)

Nowy sezon dla zbóż ozimych rozpoczął się problemami ze wschodami. Względem ubiegłego roku rośliny mają miesiąc opóźnienia w wegetacji.

Niektórzy rolnicy praktykują przyspieszanie siewów zbóż ozimych. Wschody jęczmienia i żyta sianych na początku września w miarę szybko nastąpiły, ale dalszy ich rozwój był spowolniony wskutek pogłębiającej się suszy (wody dostarczała bowiem tylko poranna rosa). Na tych plantacjach zboża rozpoczynały krzewienie w połowie listopada. Jednocześnie wielu rolników zwlekało w tym roku z siewami do października. Część z nich wyczekiwała deszczu, a część była zblokowana zasadą prawną (dopiero 1 października minął bowiem termin, do którego trzeba było utrzymywać na polu międzyplony ścierniskowe, które miały być zaliczone do zazielenia jako tzw. obszar proekologiczny EFA).

Dla plonowania pszenicy ozimej najkorzystniejsze są siewy w drugiej i trzeciej dekadzie września, ale ustalenie dobrego terminu zależy przede wszystkim od warunków klimatycznych panujących w danym regionie Polski. Najczęściej pszenice siane w październiku pod koniec drugiej dekady listopada osiągnęły fazę od szpilkowania do trzech liści.

W tym roku nawet na powierzchni jednego pola można zaobserwować zróżnicowane w rozwoju rośliny. Wynika to m.in. z jakości i przygotowania gleby do siewu, terminu siewu, ilości opadów oraz wielu innych czynników, zależnych od rolnika czy od pogody. Pod koniec drugiej dekady listopada żyta mieszańcowe siane we wrześniu były w stadium jednego do trzech pędów bocznych, a siane na przełomie października i listopada – w fazie od szpilkowania do pierwszego liścia. Pszenice siane we wrześniu są w fazie jednego do dwóch pędów bocznych, siane w październiku – w fazie jednego–trzech liści, a na przełomie października i listopada – w fazie szpilkowania.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu