Styczeń
24
09:45
Imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Okopowe

Pogoda sprzyjała uprawie ziemniaków

Dodane 29 września 2014 o 14:52   Źródło: GUS
(Fot. M. Kurantowicz-Gołuńska)

Dotychczasowy przebieg warunków pogodowych był na ogół korzystny dla uprawy ziemniaków. Nadejście wczesnej wiosny oraz dość ciepła pogoda w marcu z umiarkowanymi opadami deszczu pozwoliły na wczesne rozpoczęcie prac polowych i sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór. Większość plantacji (przeznaczonych na późniejszy zbiór) zostało zasadzonych w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia. Ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała wykonywaniu tych prac.

Występujące w pierwszej i drugiej dekadzie maja ochłodzenie wydłużyło okres wschodów ziemniaka, a ciepłe dni z opadami deszczu w trzeciej dekadzie miesiąca przyczyniły się do znacznego przyśpieszenia tempa ich wzrostu i rozwoju. Lokalnie obfite opady deszczu spowodowały nadmierne uwilgotnienie gleby i podtopienia plantacji, powodując również przejściowe utrudnienia we właściwej pielęgnacji plantacji tych roślin. Warunki pogodowe w czerwcu i w pierwszej połowie lipca (zbliżone do optymalnych), były bardzo korzystne dla plonowania tego gatunku. Wysokie temperatury powietrza oraz dobre uwilgotnienie gleby sprzyjały zawiązywaniu bulw oraz wzrostowi i rozwojowi roślin.

W drugiej połowie lipca i w pierwszej połowie sierpnia w wielu rejonach kraju wystąpił brak opadów. Notowane w drugiej połowie lipca i w pierwszej połowie sierpnia bardzo wysokie temperatury powietrza doprowadziły lokalnie do wystąpienia suszy glebowej (głównie w północnej części kraju), co dla roślin ziemniaka było bardzo niekorzystne. W okresie lipca i sierpnia, kiedy przypada największa kumulacja przyrostu plonów ziemniaka, niekorzystne warunki atmosferyczne w wielu rejonach kraju spowodowały redukcję plonowania niektórych odmian. W końcu sierpnia i we wrześniu warunki wegetacji ziemniaka poprawiły się, co sprzyja plonowaniu odmian późniejszych. Dotychczas nie obserwuje się uszkodzenia plantacji przez zarazę ziemniaka, niski był również poziom uszkodzeń roślin przez stonkę.

Ocenia się, że powierzchnia uprawy ziemniaków (bez powierzchni w ogrodach przydomowych) wynosi około 267 tys. ha.

Szacuje się, że plony ziemniaków wyniosą 246 dt/ha.

Zbiory ziemniaków (bez zbiorów w ogrodach przydomowych) przy zmniejszonej powierzchni uprawy i wyższych od ubiegłorocznych plonach wyniosą około 6,6 mln t.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu