Luty
13
05:00
Imieniny:
Grzegorza, Lesława, Katarzyny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Pokazy kukurydzy KWS

Dodane 3 listopada 2014 o 12:04   Autor: Remigiusz Waligóra
Odmiany z KWS Polska można było obejrzeć na spotkaniu w Pierzchnicy (woj. wielkopolskie)
Odmiany z KWS Polska można było obejrzeć na spotkaniu w Pierzchnicy (Fot. R. Waligóra)

Na spotkaniu polowym, które odbyło się w miejscowości Pierzchnica k. Środy Wielkopolskiej, firma hodowlano-nasienna KWS Polska zaprezentowała 40 odmian kukurydzy.

Mirosław Nowaczyk z KWS Polska i Robert Zawieja z Gospodarstwa Produkcyjno-Handlowego omówili zalety odmiany Ambrosini o FAO 220 z przeznaczeniem na ziarno i kiszonkę. W przyszłym sezonie znajdzie się w sprzedaży znana już kukurydza Ricardinio z przeznaczeniem na ziarno (FAO 230), kiszonkę (FAO 240) i na grys. Odmiana Millesim o FAO 260 daje plon o wysokich parametrach energetycznych, stanowiący doskonały surowiec do sporządzania kiszonki dla krów mlecznych. Średnio wczesna odmiana ogólnoużytkowa Toninio w uprawie na ziarno daje wysokie plony suchego ziarna. Silvinio o FAO 210 (na ziarno) i 200 (na kiszonkę) to wczesna odmiana ziarnowa o najwyższej ocenie plonu ziarna w badaniach niemieckich. KWS 2323 o FAO 270 to tzw. odmiana ziarnowa o typie ziarna dent, dająca najwyższe plony we wszystkich doświadczeniach łanowych i hodowlanych KWS. Oscarro z przeznaczeniem na ziarno o FAO 290 jest wysokoplenną odmianą średnio późną, zalecaną do uprawy na najcieplejszych stanowiskach na południu Polski. KWS 9361 o FAO 280 (typ dent) wykazuje potwierdzony w praktyce wysoki potencjał plonowania na ziarno oraz dużą stabilność plonowania na różnych stanowiskach.

Janusz Narożny z Agro Dona mówił o walce z omacnicą prosowianką za pomocą metody biologicznej polegającej na aplikacji spasożytowanych jaj różnymi fazami rozwojowymi przez kruszynka. Kluczowym momentem tej metody jest nałożenie cyklu rozwojowego omacnicy i kruszynka. Skuteczność tej metody kształtuje się na poziomie ok. 75%. Podstawowym asortymentem w tej metodzie są zawieszki Trichosafe do wykładania ręcznego na polu. Wg producenta Biocare na 1 ha wykłada się 30 szt. w których znajduje się 220 tys. osobników w 6 fazach rozwojowych. Koszt – 35 euro netto na 1 ha. Do mechanicznego stosowania można użyć kulki (100 szt. na 1 ha).

Po spotkaniu miał się odbyć pokaz zbioru kukurydzy zorganizowany przez KMK Agro połączony z pomiarem plonów odmian, ale w skutek obfitych opadów deszczu zbiór kukurydzy został odroczony.

AUTOR: R. Waligóra


Na spotkaniu polowym, które odbyło się w miejscowości Pierzchnica k. Środy Wielkopolskiej, firma hodowlano-nasienna KWS Polska zaprezentowała 40 odmian kukurydzy. Mirosław Nowaczyk z KWS Polska i Robert Zawieja z Gospodarstwa Produkcyjno-Handlowego omówili zalety odmian. Janusz Narożny z Agro Dona mówił o walce z omacnicą prosowianką za pomocą metody biologicznej, polegającej na aplikacji spasożytowanych jaj różnymi fazami rozwojowymi kruszynka, w której kluczowym momentem jest nałożenie cyklu rozwojowego omacnicy i kruszynka. 

Fot. R.Waligóra

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Brak wydarzeń w wybranym dniu