Listopad
22
11:03
Imieniny:
Cecylii, Jonatana, Marka
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Relacje

Poletka na Agrobudziejewie

Dodane 1 lipca 2014 o 16:04   Autor: Remigiusz Waligóra
Chemirol na spotkaniu polowym w Budziejewie przedstawił bardzo wiele możliwości ochrony i rozwiązań agrotechnicznych w zakresie prowadzenia łanu (Fot. Remigiusz Waligóra)

Chemirol znany jest z zaopatrzenia rolnictwa w produkty rolnicze, ale jest także producentem środków ochrony roślin i nawozów dolistnych. Produkty te są testowane na poletkach doświadczalnych w Budziejewie k. Mieściska, które można było zobaczyć podczas spotkania polowego 27 czerwca.

Oprócz nasion firma posiada swój dział rejestracji środków ochrony roślin. Pierwszy środek trafił na rynek w 2011 r. i był nim Galaper 200 EC. Następnie pojawiło się mnóstwo innych środków, a w najbliższej przyszłości rejestrację uzyskają następne. Najnowsze preparaty to fungicyd Batalion 450 SC (substancja aktywna pirymetanil) i herbicyd Rimel 25 SG (rimsulfuron). Rejestracja strefowa uprościła procedury rejestracyjne środków ochrony roślin w krajach należących do tej samej strefy, dlatego dystrybucja będzie obejmowała także Rumunię, a niebawem Czechy i Słowację. Chemirol zajmuje się produkcją nawozów dolistnych Nano Active i Nano Active Forte oraz serią nawozów Opti dla poszczególnych grup roślin. Są to nawozy makro- i mikroelementowe, w tym chelaty EDTA i DTPA. Wszystkie produkty są testowane na poletkach doświadczalnych, część z nich można było obejrzeć podczas spotkania. Badania są podstawą do przygotowania kompleksowych programów ochrony czy nawożenia w oparciu o dystrybuowane produkty.

Na chemirolowych poletkach można było zobaczyć dwuzabiegową technologię ochrony pszenicy ozimej przed miotłą i chwastami dwuliściennymi. W pierwszej kolejności należało zastosować Lentipur Flo 500 SC i Galmet 20 SG, a następnie Galaper 200EC. Ochrona łanu przed chorobami grzybowymi odbywała się w oparciu o dwa lub trzy zabiegi.

Podczas zwiedzania poletek w Budziejewie można było skorzystać z doradztwa autorytetów z Uniwersytetu Przyrodniczego i IOR-PIB w Poznaniu. Konsultacji z uczelni udzielali dr Zuzanna Sawińska, dr Witold Szczepaniak, dr Łukasz Sobiech, a z instytutu mgr inż. Grzegorz Pruszyński.

Na poletkach odbyła się prezentacja doświadczeń z różnymi wariantami ochrony herbicydowej i fungicydowej z różnymi rozwiązaniami skracania i dolistnego dokarmiania roślin, biostymulatorami i różnymi programami nawozowymi. Tegoroczna impreza odbywała się w klimacie polskich komedii z czasów PRL, ale część praktyczno-techniczna spotkania odbywała się w technologii przyszłościowej uprawy i ochrony.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu