Lipiec
19
05:38
Imieniny:
Alfreny, Rufina, Wincentego
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Poletka na Agrobudziejewie

Dodane 1 lipca 2014 o 16:04   Autor: Remigiusz Waligóra
chemirol-portal
Chemirol na spotkaniu polowym w Budziejewie przedstawił bardzo wiele możliwości ochrony i rozwiązań agrotechnicznych w zakresie prowadzenia łanu (Fot. Remigiusz Waligóra)

Chemirol znany jest z zaopatrzenia rolnictwa w produkty rolnicze, ale jest także producentem środków ochrony roślin i nawozów dolistnych. Produkty te są testowane na poletkach doświadczalnych w Budziejewie k. Mieściska, które można było zobaczyć podczas spotkania polowego 27 czerwca.

Oprócz nasion firma posiada swój dział rejestracji środków ochrony roślin. Pierwszy środek trafił na rynek w 2011 r. i był nim Galaper 200 EC. Następnie pojawiło się mnóstwo innych środków, a w najbliższej przyszłości rejestrację uzyskają następne. Najnowsze preparaty to fungicyd Batalion 450 SC (substancja aktywna pirymetanil) i herbicyd Rimel 25 SG (rimsulfuron). Rejestracja strefowa uprościła procedury rejestracyjne środków ochrony roślin w krajach należących do tej samej strefy, dlatego dystrybucja będzie obejmowała także Rumunię, a niebawem Czechy i Słowację. Chemirol zajmuje się produkcją nawozów dolistnych Nano Active i Nano Active Forte oraz serią nawozów Opti dla poszczególnych grup roślin. Są to nawozy makro- i mikroelementowe, w tym chelaty EDTA i DTPA. Wszystkie produkty są testowane na poletkach doświadczalnych, część z nich można było obejrzeć podczas spotkania. Badania są podstawą do przygotowania kompleksowych programów ochrony czy nawożenia w oparciu o dystrybuowane produkty.

Na chemirolowych poletkach można było zobaczyć dwuzabiegową technologię ochrony pszenicy ozimej przed miotłą i chwastami dwuliściennymi. W pierwszej kolejności należało zastosować Lentipur Flo 500 SC i Galmet 20 SG, a następnie Galaper 200EC. Ochrona łanu przed chorobami grzybowymi odbywała się w oparciu o dwa lub trzy zabiegi.

Podczas zwiedzania poletek w Budziejewie można było skorzystać z doradztwa autorytetów z Uniwersytetu Przyrodniczego i IOR-PIB w Poznaniu. Konsultacji z uczelni udzielali dr Zuzanna Sawińska, dr Witold Szczepaniak, dr Łukasz Sobiech, a z instytutu mgr inż. Grzegorz Pruszyński.

Na poletkach odbyła się prezentacja doświadczeń z różnymi wariantami ochrony herbicydowej i fungicydowej z różnymi rozwiązaniami skracania i dolistnego dokarmiania roślin, biostymulatorami i różnymi programami nawozowymi. Tegoroczna impreza odbywała się w klimacie polskich komedii z czasów PRL, ale część praktyczno-techniczna spotkania odbywała się w technologii przyszłościowej uprawy i ochrony.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Lipiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu