Listopad
13
05:31
Imieniny:
Arkadii, Krystyna, Stanisławy
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Polskie smaki na EXPO 2015

Dodane 5 listopada 2015 o 10:04   Autor: Barbara Szyndel
Pawilon Polski na Expo 2015 (Fot. B. Szyndel)

Swoje osiągnięcia w branży rolno-spożywczej Polska prezentowała na trwającej od maja do końca października Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie.

Nasz kraj, jako jeden z największych producentów żywności, mocno zaznaczył tam swoją obecność. Polski Pawilon, usytuowany w centralnym punkcie terenu wystawy, był jednym z największych – czwartym co do wielkości – wśród narodowych wizytówek. Jego oryginalna ażurowa forma, przypominająca poustawiane jedna na drugiej skrzynki na jabłka (nasz hit eksportowy), nawiązywała bezpośrednio do polskiego sadu i ogrodnictwa. Przy wejściu na „teren Polski” odwiedzający byli częstowani soczystymi i pachnącymi owocami. Tylko w pierwszym tygodniu trwania wystawy zwiedzający Pawilon Polski zjedli 1 tys. kg polskich jabłek.

Jabłko było motywem przewodnim w Polskim Pawilonie, ale oprócz niego EXPO stwarzało okazję do promocji innych naszych znakomitości. Dumnie prezentowały się rogale świętomarcińskie, a pod koniec czerwca furorę zrobiła truskawka kaszubska, zarejestrowana, podobnie jak rogal, w UE jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego częstowali toruńskimi piernikami oraz potrawami z gęsiny, a podlaskie, będące zagłębiem mleczarskim, zaprezentowało się jako region ekologiczny.

EXPO w Mediolanie to pierwsza wystawa światowa z tak dużym udziałem sektora rolno-spożywczego, który uchodzi za polską specjalność. Dlatego nasza ekspozycja prezentowała najnowsze rozwiązania w rolnictwie ekologicznym, przetwórstwie żywności, biotechnologii i ochronie środowiska. Tylko we wrześniu nasz Pawilon odwiedziła rekordowa liczba gości – 400 tys. Całkowita liczba wzrosła do ponad 1 mln 200 tys. osób – wynika ze statystyk Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, organizatora udziału naszego kraju w tegorocznej wystawie. To dużo więcej niż pierwotnie zakładano – wtedy mówiono o 800 tys.

B. Szyndel


 

Swoje osiągnięcia w branży rolno-spożywczej Polska prezentowała na trwającej od maja do końca października Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Pełna relacja: TUTAJ

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu