Październik
11
01:11
Imieniny:
Krystyny, Maksa, Serafiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Późne zabiegi w pszenicy

Dodane 25 października 2018 o 09:46   Autor: Inż. Adam Paradowski, IOR-PiB, Poznań
pszenica iw

W ochronie zbóż przed zachwaszczeniem należy odróżnić zabiegi późne od spóźnionych. Zagadnienie to najczęściej wiąże się z uprawą pszenicy ozimej, która ze względów agrotechnicznych siana jest najpóźniej.

Do późnych zabiegów w tej uprawie jest rekomendowanych wiele herbicydów (tabela na str. 22), które bezpiecznie mogą być stosowane w zaawansowanych (jesiennych) fazach rozwojowych pszenicy. Zabiegi spóźnione mogą osłabić kondycję pszenicy, również mogą być mniej skuteczne w walce z chwastami. Jednak w niektórych okolicznościach są – mimo pewnego ryzyka – zalecane.

Praktycznie nie ma herbicydów zalecanych w jednym terminie, ściśle określonym fazą rozwojową rośliny. Zdecydowana większość jest selektywna i tym samym przystosowana do zabiegów w długim okresie rozwoju pszenicy. Do takich zaleceń należy stosowanie np. od momentu siewu do końca krzewienia czy od szpilkowania do końca wegetacji jesiennej. Jednak przystępując do późnych zabiegów, plantatorzy są zainteresowani nie tym, jak wcześnie można je rozpocząć, lecz jak długo można je kontynuować.

Nie tylko faza pszenicy

O możliwości przeprowadzenia późnego zabiegu nie tylko decyduje faza rozwojowa pszenicy. Jak wynika z zaleceń, można go w wielu przypadkach prowadzić aż do końca wegetacji jesiennej. Drugim czynnikiem, który wyznacza możliwość wykonania zabiegu, są chwasty. Do ich zniszczenia należy dobrać odpowiedni zestaw substancji czynnych, ale również istotna jest faza rozwojowa zwalczanych gatunków. Wiele z nich jest przystosowanych do zwalczania kiełkujących nasion lub siewek chwastów. Są to herbicydy o całkowitym lub częściowym działaniu doglebowym (np. diflufenikan, flufenacet, pendimetalina). Do skutecznego działania wymagają wilgotnej gleby, a w razie nalistnego stosowania (dodatkowo) chwasty w trakcie zabiegu nie powinny przekraczać fazy 4 liści właściwych. Pod względem fazy chwastów podobne wymagania (do 6 liści właściwych) mają środki typowo nalistne, zalecane do zwalczania gatunków dwuliściennych.

Więcej o uprawie pszenicy można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu