Marzec
19
11:56
Imieniny:
Aleksandryny, Józefa, Nicety
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Praktyczna nauka na polu

Dodane 21 lipca 2014 o 11:56   Źródło: materiały T. Szymańczak
Skrzelew iw
(Fot. T. Szymańczak)

19 lipca odbyło się spotkanie przy poletkach doświadczalnych kukurydzy w Skrzelewie. Organizatorami imprezy byli Tadeusz Szymańczak, znany w branży producent kukurydzy oraz firmy oferujące środki do produkcji kukurydzy. Celem spotkania była ocena bieżącego stanu pól oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia w uprawie kukurydzy.

Andrzej Lesiak z firmy DuPont zaprezentował i omówił zasadę działania pułapki świetlnej na najgroźniejszego szkodnika dla kukurydzy – omacnicę prosowiankę. Takich pułapek w kraju jest dziesięć. Codziennie zbierane są z nich dane o odłowionych samicach i samcach, co umożliwia wyznaczenie terminu zastosowania środka chemicznego do zwalczenia tego patogena. Próg szkodliwości został dawno przekroczony. Obecnie szacuje się, że w okresie wegetacji będzie uszkodzonych średnio w kraju 35% upraw kukurydzy, czyli co trzecia roślina. Andrzej Lesiak dodał, że wspólnie z Tadeuszem Szymańczakiem uruchomią internetowy system sygnalizacji tego patogena.

Małgorzata Wrąbel z firmy Pioneer zaprezentowała paletę odmian kukurydzy na poletkach doświadczalnych, które są prowadzone już od 26 lat. Podczas Dni Kukurydzy w Skrzelewie 5 października będą zbierane poszczególne odmiany i ważone, a wyniki przekazane do publicznej wiadomości. Pani Małgorzata zwróciła uwagę, że już pojawiły się złogi jaj i jest to już sygnał, aby wykonać zabieg chemiczny.

Na spotkaniu z rolnikami został zaprezentowany w akcji opryskiwacz turbinowy do nanoszenia cieczy roboczej. Zasadę działania tego zawieszanego opryskiwacza omówił Grzegorz Jarecki z firmy Rolsad. W kukurydzy odległość między ścieżkami technologicznymi powinna wynosić 80-90 m. Nie daje to dużych straty w plonie kukurydzy na jednostce powierzchni, gdyż chroniona kukurydza może dać plon wyższy  o 1-2 tony z hektara. Trzeba również podkreślić, że chroniona kukurydzy  zawiera zdecydowanie mniej mikotoksyn.

Grzegorz Gruszecki z firmy Syngenta w swoim wystąpieniu omówił zwalczanie chwastów w kukurydzy przy użyciu preparatów Lumax i Elumis, zachęcając rolników do obejrzenia poletek, na których zastosowano te środki. Poza tymi herbicydami na poletkach  zastosowano dwa środki firmy Bayer – Adengo i Maister Power. Ich skuteczność oceniono na bardzo dobrą.

Pan Adam Banaszek zaprezentował nowy produkt na rynku polskim włoskiej firmy Biolchim. Są to aminokwasy, które dotychczas stosowane u zwierząt, a ostatnio także w produkcji roślinnej.

Natomiast Adam Jeznach i Jan Kazimierski przedstawili badania i możliwość stosowania kwasów humusowych Apol Humus, które poprawiają strukturę gleby i powodują lepsze wykorzystanie zastosowanych składników pokarmowych.

Dr Roman Warzecha z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB z Radzikowa przedstawił dane o uprawie kukurydzy w Polsce. Trzeci rok z kolei krajowy areał uprawy przekroczył powierzchnię 1 mln hektarów. Przy korzystnych cenach kukurydzy, ta tendencja może się utrzymać przez kolejne lata.

Dr Witold Rzepiński z rady ekspertów przy Polskim Związku Producentów Roślin Zbożowych powiedział o roli i znaczeniu mikotoksyn, które powstają w wyniku działania grzybów z rodzaju fuzarium, a te rozwijają się w miejscach uszkodzonych przez omacnicę prosowiankę, dlatego tak duże znaczenie ma zwalczanie tego szkodnika. Szacuje się, że omacnica prosowianka wyrządza szkody w kraju na poziomie 1 mld zł rocznie.

Na zakończenie spotkania głos zabrał Łukasz Nowakowski z mieszalni pasz Cedrob. Mieszalnia ta skupuje od rolników kukurydzę suchą i mokrą. Jest to korzystne dla małych gospodarstw, które nie posiadają własnej suszarni. Takie działanie daje możliwość uprawy kukurydzy i jej zbycie. Nowakowski przedstawił kierunki zawierania kontraktów z ustaloną ceną minimalną.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu