Styczeń
18
15:52
Imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Prezes ARiMR Andrzej Gross w Parlamencie Europejskim o uproszczeniu WPR

Dodane 4 maja 2015 o 09:54   Źródło: arimr.gov.pl
prezes Gross iw
(Fot. ARiMR)

Dzisiaj w Brukseli, podczas przesłuchania organizowanego przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, zostanie zaprezentowany pogląd przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na kwestię uproszczenia zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej na okres 2014-2020.

Prezes Andrzej Gross ocenia, że struktura WPR po zmianach jest zbyt skomplikowana, a realne uproszczenie powinno być jednym z priorytetowych celów każdej przyszłej reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa przede wszystkim planuje przeprowadzić ocenę (tzw. screening) zasad Wspólnej Polityki Rolnej w celu identyfikacji obszarów i elementów wymagających zmian i korekt w tym zakresie. Od 2016 roku unijny komisarz chce także poddać ocenie wdrożenie wymogu zazielenienia w krajach Wspólnoty. Tłumaczy to licznymi obawami o realizację przez rolników tego wymogu, które zgłaszają kraje członkowskie.

– Pozytywnie ustosunkowuję się do stanowiska nowego unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana, który podczas ubiegłorocznego spotkania z organizacją Copa-Cogeca w grudniu, przedstawił plany ograniczenia biurokracji związanej z funkcjonowaniem Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności w ramach dopłat bezpośrednich i zazielenienia. To naprawdę niezbędne, ułatwi pracę administracyjną, ale także ubieganie się rolników o dotacje. 2015  rok jest pierwszym rokiem wdrażania nowych przepisów Wspólnej Polityki Rolnej, co naturalnie stanowi duże wyzwanie dla administracji w państwach członkowskich Wspólnoty. Uproszczenia i ustępstwa są  więc niezbędne, aby rolnicy nie musieli ponosić kar na przykład za brak natychmiastowego dostosowania się do nowych procedur – podkreśla prezes ARiMR.

Komisja Europejska od lat nie ustaje w realizacji planu działań na rzecz uproszczenia WPR, uchylając setki przestarzałych aktów prawnych, wprowadzając reformy, dzięki którym WPR staje się sprawniejsza i przejrzystsza oraz doskonaląc praktykę stanowienia prawa i systemy informatyczne. Obecnie uproszczenia wymagają przede wszystkim przepisy dotyczące m.in. zazielenienia, organizacji producenckich, kar za zaniedbania w spełnianiu wymogów wzajemnej zgodności (cross-compliance) oraz systemów certyfikacji. Przedstawiciele Polski do tej pory zgłosili już postulaty o zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla drobnych rolników i ułatwienie pozyskiwania wsparcia młodym rolnikom.

Komisarz Phil Hogan do tej pory podjął działania prowadzące do usprawnienia zasad identyfikacji zwierząt  oraz związanych z nimi procedurami otrzymania wsparcia na produkcję, przedłużył termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie z 15 maja do 15 czerwca, a także powołał specjalną jednostkę w Komisji Europejskiej, która ma za zadanie doradzać państwom członkowskim zgłaszającym problemy z właściwą interpretacją zapisów nowej WPR. Młodzi rolnicy poza wsparciem w postaci dodatkowych funduszy w ramach płatności bezpośrednich będą także mieli możliwość uzyskania kredytów na preferencyjnych warunkach, co umożliwią specjalne fundusze gwarancyjne w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

W połowie bieżącego roku wspólne stanowisko w kwestii uproszczeń przedstawić ma Rada Unii Europejskiej, więc w kolejnych miesiącach możliwe będzie ukierunkowanie działań na najbardziej dotkliwe problemy.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu