Październik
11
01:02
Imieniny:
Krystyny, Maksa, Serafiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Profesjonalna uprawa zbóż

Dodane 4 września 2017 o 08:30   Autor: Dr inż. Przemysław Kardasz, PSD IOR-PIB, Winna Góra
zboże ręka

Prawidłowo wykonana uprawa w dużej mierze wpływa na efekt końcowy produkcji roślinnej. Przystępując do niej, warto pamiętać o złotej zasadzie: tak dużo zabiegów uprawowych, jak to jest niezbędne, a tak mało, jak to tylko możliwe.

Niezależnie od tego, czy uprawa jest wykonywana w systemie orkowym, czy bez orki, zawsze należy wykonywać ją profesjonalnie. Nie wolno jej opóźniać, ani zbytnio upraszać. Zboża w płodozmianie należy prawidłowo umieścić, co zapewni im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, a gospodarzowi satysfakcjonujący plon.

Przedplon ma znaczenie

Uprawiając zboża ozime pamiętajmy, aby odpowiednio umieścić je w strukturze zasiewów. Należy je tak dobrać, aby otrzymać jak największy plon przy jak najmniejszych kosztach poniesionych na uprawę. Jeśli w strukturze zasiewów zboża przypadają po zbożach, to należy wysiewać je w taki sposób, aby ograniczyć negatywne oddziaływanie przedplonu na roślinę uprawną. Uprawiane w Polsce zboża różnią się istotnie wymaganiami zarówno co do przedplonu, jak i warunków glebowych.

Populacyjne czy mieszańcowe

Wybór odmiany jest kluczowym elementem produkcji roślinnej. W polskim rolnictwie dominują odmiany populacyjne, jednak nie brakuje mieszańcowych. Spośród wszystkich zbóż żyto jest gatunkiem, w którym jest zarejestrowanych najwięcej odmian mieszańcowych. Odmiany te charakteryzują się zdecydowanie większą plennością niż populacyjne. Z wielu przeprowadzonych badań wynika jednoznacznie, że odmiany mieszańcowe plonują o 15–20% wyżej. Związane jest to z efektem heterozji, uzyskanym przez krzyżowanie form męskosterylnych i zapylaczy o szerokiej podstawie genetycznej. Trzeba jednak pamiętać, że efekt heterozji utrzymuje się tylko w pierwszym pokoleniu. Wysiewając odmiany mieszańcowe z własnego zbioru, trzeba liczyć się z istotnym spadkiem plenności. Przeprowadzone badania wykazały, że plon będzie na poziomie odmian populacyjnych. Wymagania glebowe odmian populacyjnych i mieszańcowych są bardzo zbliżone. Chcąc mieć pewność, że uzyskany plon będzie wyższy, odmiany mieszańcowe trzeba wysiewać na nieco lepszych stanowiskach.

Więcej o uprawie zbóż można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki nr 9/2017

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu