Luty
22
23:21
Imieniny:
Małgorzaty, Marty, Nikifora
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Okopowe

Przygotowanie plantacji ziemniaków do zbioru

Dodane 24 sierpnia 2018 o 08:47   Autor: Dr inż. Przemysław Kardasz, PSD IOR-PIB, Winna Góra

Przygotowanie plantacji do zbioru jest jednym z ostatnich etapów produkcji ziemniaków i bardzo ważnym jej elementem.  

Nieodpowiednie przygotowanie plantacji do zbioru spowoduje, że będzie on znacznie utrudniony. Powodem utrudnień są części nadziemne ziemniaków, szczególnie jeżeli odmiana charakteryzuje się dużą ich ilością. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że tak zwane odmiany trudne do desykacji pozostają długo zielone. Poza bujną nacią zbiór utrudnia zachwaszczenie wtórne, które nierzadko występuje na plantacjach. Gatunkami najbardziej utrudniającymi zbiór są komosa biała i chwastnica jednostronna. Chwasty te owijają się wokół elementów roboczych kombajnu, powodując jego zapychanie.
Kolejny ważny czynnik decydujący o konieczności odpowiedniego przygotowania plantacji do zbioru wynika z faktu, że podczas zbioru może dojść do mechanicznego uszkodzenia bulw. Należy pamiętać, że uszkodzone bulwy stają się niepotrzebnym balastem w gospodarstwie, którego trzeba się pozbyć lub zagospodarować, co jest dość trudne. Obecnie rolnicy rzadko wykorzystują ziemniaki jako paszę, a tym samym nie ma możliwości dobrego zagospodarowania bulw mechanicznie uszkodzonych.

Jak zniszczyć nać?
Do niszczenia naci ziemniaków oraz zachwaszczenia wtórnego wykorzystywane są trzy metody: mechaniczna, mechaniczno-chemiczna oraz chemiczna. Zgodnie z zasadami integrowanej produkcji, każdy gospodarz powinien zacząć od metody mechanicznej – zniszczenia części nadziemnych za pomocą ścinaczy. Niestety metoda ta nie jest w stu procentach skuteczna. Po jej zastosowaniu najszybciej dochodzi do wznowienia wegetacji, o czym świadczą pojawiające się odrosty. Ponadto w wyniku mechanicznego ścięcia, rozdrobnienia oraz rozrzucenia na powierzchni pola nadziemnych części ziemniaków dochodzi do silniejszego porażenia bulw zarazą ziemniaka. W związku z tym lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie metody mechaniczno-chemicznej.
W tej metodzie nać jest niszczona dwuetapowo – najpierw następuje jej zniszczenie za pomocą ścinacza, następnie jest aplikowany środek chemiczny (desykant). Dzięki wcześniejszemu zniszczeniu naci następuje szybsze, a zarazem bardziej skuteczne zasuszanie części nadziemnych w porównaniu do metody mechanicznej. Metoda mechaniczno-chemiczna nie narusza również zasad integrowanej produkcji – rolnicy mogą dostosować belki opryskiwaczy do precyzyjnej aplikacji desykantu. W tym przypadku dyszę umieszcza się na belce w taki sposób, aby podczas zabiegu znajdowała się bezpośrednio nad redliną. Z kolei dysze o szerokim kącie należy wymienić na te, które mają mniejszy kąt. Dzięki temu preparat trafia bezpośrednio na rośliny, a wolna przestrzeń między redlinami nie jest traktowana cieczą opryskową – jest to ważny proekologiczny aspekt w zrównoważonym rolnictwie. Z dysz o wąskim kącie należy zrezygnować przy silnie występującym zachwaszczeniu wtórnym, gdyż preparat trafia tylko na redliny, nie wpływając na rośliny zajmujące przestrzeń między nimi.
Tańsza od pozostałych metoda chemiczna niszczenia naci, polegająca wyłącznie na aplikacji desykantu, w integrowanej produkcji jest wymieniana na samym końcu.

Więcej o uprawie ziemniaków można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Brak wydarzeń w wybranym dniu