Listopad
13
05:32
Imieniny:
Arkadii, Krystyna, Stanisławy
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Rowerem przez pola

Dodane 30 czerwca 2015 o 14:36   Autor: Artur Kozera
(Fot. A. Kozera)

Lustracja pól i omawianie bieżących problemów związanych z wegetacją roślin nie jest niczym nowym. Dla wielu rolników uczestniczących w tych spotkaniach to możliwość porównania kondycji roślin, zapoznania się z nowymi trendami w nawożeniu i ochronie roślin oraz obserwacja odmian w różnych warunkach siedliskowych. Zgromadzone informacje pozwalają w późniejszym czasie na właściwy dobór odmiany zbóż czy rzepaku oraz technologii prowadzenia łanu. Ta idea przyświecała również organizatorom Dni Pola w Krzeszkowicach k/Szamotuł. Jednak, aby uatrakcyjnić zwiedzanie pól a jednocześnie zadbać o zdrowie postanowiono zaprosić plantatorów wraz z rowerami.

Inicjatorem spotkania były firmy Saaten-Union, Rapool oraz Agrochest, gospodarzem natomiast Jan Dziamski z Krzeszkowic, w którego gospodarstwie przygotowane zostały kolekcje odmian zbóż oraz rzepaku ozimego.

Rowerowy rajd przez pola rozpoczął się od lustracji pola lnu uprawianego na cele nasienne. W kolejnym etapie zwiedzano kolekcje odmian zbóż firmy Saaten-Union, zaprezentowane zostały odmiany pszenic ozimych: Patras, Mulan, Tobak, Artist, Lavantus, Ohio, Hylux F1; jęczmienia ozimego: Titus, SU Vireni, Chalup oraz jęczmienia jarego: Shanon, Soldo. Pszenżyta: Tulus. Następnie peleton, czyli ok. 50 „kolarzy” przejechał na kolekcję odmian rzepaku ozimego. Wśród odmian prezentowanych na polach na szczególną uwagę zasługują nowości w ofercie Rapool, czyli Shrek F1 oraz Popular F1 oraz odmiany Mercedes F1 i Marathon F1 objęte promocją +10% nasion gratis do każdej jednostki siewnej. Zwrócono także uwagę na odmiany wybitnie tolerancyjne na okresowe susze występujące w Wielkopolsce – Oriolus i Sherpa.

Trasa rowerowego rajdu przez pola została podzielona na etapy. W trakcie przejazdu, zatem był czas na krótką przerwę przy drożdżówce i kawie oraz ciepły grillowy posiłek na mecie. Zaproszeni goście przebyli na rowerach trasę o długości 15 km. W czasie podróży wymieniali opinie na temat oglądanych odmian a także spostrzeżenia z własnego doświadczenia. Organizatorzy planują już kolejne edycje tej wyjątkowej imprezy.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu