Luty
22
22:12
Imieniny:
Małgorzaty, Marty, Nikifora
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Aktualności

Rząd uchwalił pakiet pomocy dla rolników

Dodane 26 sierpnia 2015 o 09:57   Źródło: MRiRW
Ministrowie Sawicki i Halicki podczas konferencji po Radzie Ministrów (Fot. MRiRW)

Do końca września rolnicy będą mogli składać wnioski, a 10 października ruszy wypłata pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę – powiedział 25 sierpnia na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister rolnictwa Marek Sawicki. Łączna suma wsparcia to 488 mln zł.

Do końca tygodnia rząd w trybie obiegowym przyjmie projekt uchwały w sprawie pomocy dla rolników. Na ten cel przeznaczy 488 mln zł, w tym 450 mln to bezpośrednia pomoc do hektara. 17 mln zł pójdzie zaś na dopłaty do materiału siewnego, a prawie 21,6 mln zł to pomoc dla plantatorów czarnej porzeczki.

Wartość pomocy dla sadów i krzewów owocowych to 800 zł, a dla pozostałych upraw 400 zł do hektara. Z zastrzeżeniem, że stawka ta zgodnie z prawem europejskim dotyczy gospodarstw, które ubezpieczyły się od przynajmniej jednego ryzyka pogodowego. Gospodarstwa nieubezpieczone będą miały tę pomoc pomniejszoną o połowę – zapowiedział minister. Pomoc będzie udzielana dla tych gospodarstw, które dysponują protokołami strat wykazującymi, że szkody spowodowane suszą obniżyły ich dochody o 30%.

Oprócz tego gospodarstwa rolników będą mogły liczyć na standardową pomoc polegająca na możliwości zaciągania nowych kredytów preferencyjnych, ułatwienia w spłacie starych oraz w wywiązaniu się ze zobowiązań wobec ANR oraz KRUS.

Jednocześnie pragnę przypomnieć, że 14 sierpnia wystąpiłem do Komisji Europejskiej o dodatkową pomoc dla producentów bydła mięsnego i mlecznego, tak aby mogli kontynuować swoją działalność mimo suszy.  Mam nadzieję, że sprawa ta 7 września podczas nadzwyczajnego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa będzie przedmiotem dyskusji, a potem decyzji. Dodatkowo 31 sierpnia w ramach Trójkąta Weimarskiego spotykam się z ministrami rolnictwa Francji i Niemiec. Będziemy rozmawiać nie tylko o bieżących problemach na rynku mleka czy wieprzowiny, jak pierwotnie planowaliśmy, lecz także z sytuacji suszowej, która doskwiera nie tylko rolnikom z Polski – wyjaśnił Marek Sawicki.

Ostatnim punktem pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę jest przyśpieszenie wypłat tegorocznych płatności obszarowych – minister finansów zobowiązał się, że przyśpieszy wypłatę unijnych dotacji w systemie zaliczkowym, a to oznacza, że jeszcze w tym roku rolnicy otrzymają na konta 8 mld zł.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Luty, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Brak wydarzeń w wybranym dniu