Sierpień
24
06:45
Imieniny:
Bartosza, Jerzego, Maliny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Rząd uchwalił pakiet pomocy dla rolników

Dodane 26 sierpnia 2015 o 09:57   Źródło: MRiRW
MRiRW
Ministrowie Sawicki i Halicki podczas konferencji po Radzie Ministrów (Fot. MRiRW)

Do końca września rolnicy będą mogli składać wnioski, a 10 października ruszy wypłata pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę – powiedział 25 sierpnia na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister rolnictwa Marek Sawicki. Łączna suma wsparcia to 488 mln zł.

Do końca tygodnia rząd w trybie obiegowym przyjmie projekt uchwały w sprawie pomocy dla rolników. Na ten cel przeznaczy 488 mln zł, w tym 450 mln to bezpośrednia pomoc do hektara. 17 mln zł pójdzie zaś na dopłaty do materiału siewnego, a prawie 21,6 mln zł to pomoc dla plantatorów czarnej porzeczki.

Wartość pomocy dla sadów i krzewów owocowych to 800 zł, a dla pozostałych upraw 400 zł do hektara. Z zastrzeżeniem, że stawka ta zgodnie z prawem europejskim dotyczy gospodarstw, które ubezpieczyły się od przynajmniej jednego ryzyka pogodowego. Gospodarstwa nieubezpieczone będą miały tę pomoc pomniejszoną o połowę – zapowiedział minister. Pomoc będzie udzielana dla tych gospodarstw, które dysponują protokołami strat wykazującymi, że szkody spowodowane suszą obniżyły ich dochody o 30%.

Oprócz tego gospodarstwa rolników będą mogły liczyć na standardową pomoc polegająca na możliwości zaciągania nowych kredytów preferencyjnych, ułatwienia w spłacie starych oraz w wywiązaniu się ze zobowiązań wobec ANR oraz KRUS.

Jednocześnie pragnę przypomnieć, że 14 sierpnia wystąpiłem do Komisji Europejskiej o dodatkową pomoc dla producentów bydła mięsnego i mlecznego, tak aby mogli kontynuować swoją działalność mimo suszy.  Mam nadzieję, że sprawa ta 7 września podczas nadzwyczajnego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa będzie przedmiotem dyskusji, a potem decyzji. Dodatkowo 31 sierpnia w ramach Trójkąta Weimarskiego spotykam się z ministrami rolnictwa Francji i Niemiec. Będziemy rozmawiać nie tylko o bieżących problemach na rynku mleka czy wieprzowiny, jak pierwotnie planowaliśmy, lecz także z sytuacji suszowej, która doskwiera nie tylko rolnikom z Polski – wyjaśnił Marek Sawicki.

Ostatnim punktem pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę jest przyśpieszenie wypłat tegorocznych płatności obszarowych – minister finansów zobowiązał się, że przyśpieszy wypłatę unijnych dotacji w systemie zaliczkowym, a to oznacza, że jeszcze w tym roku rolnicy otrzymają na konta 8 mld zł.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu