Sierpień
24
06:53
Imieniny:
Bartosza, Jerzego, Maliny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Oleiste

Rzepaki zawiodły…

Dodane 11 grudnia 2017 o 08:01   Autor: Tekst i fot. mgr Monika Kardasz, IOR-PIB, Poznań
rzepak młody

W wielu gospodarstwach rzepak jest jedną z najważniejszych upraw. Rolnicy liczą na jej opłacalność, kierują się także chęcią złamania niekorzystnego płodozmianu zbożowego. W tym roku udało się tylko poprawić stanowisko.

Wiosną rzepaki w całym kraju wyglądały bardzo ładnie, zwiastując dobre plony. Wielu rolników liczyło na spory zysk. Niestety żniwa pokazały, że plony nie są tak imponujące, jakby mogło się wydawać. W wielu gospodarstwach uzyskane plony jedynie zrekompensowały poniesione nakłady, nie brakowało takich, w których wynik finansowy był ujemny. Nie zawsze jednak sytuacja wyglądała tak drastycznie. Wielu producentów rzepaku zarobiło na jego uprawie, choć z pewnością liczyło na wyższe plony.

Niezadowalający plon, cena i jakość

Tegoroczne plony rzepaku w Polsce są zdecydowanie niższe, niż się spodziewano. Wielu rolników uzyskało zaledwie 2,0–3,0 t/ha. Na taki stan rzeczy wpływ miały nasiona, które w tym roku były drobne i lekkie. Cena za rzepak to kolejny czynnik, który determinował opłacalność produkcji. Na przełomie lipca i sierpnia rolnicy za rzepak mogli uzyskać cenę netto plasującą się w przedziale 1490–1560 zł/t. Zróżnicowanie w cenach wynika głównie z regionu kraju. Wyższe ceny otrzymali rolnicy z województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego, niższe ci, którzy prowadzą gospodarstwa na wschodzie kraju. Wielu rolników liczyło, że ze względu na niskie plony cena za rzepak znacznie wzrośnie, tak się jednak nie stało. Ze względu na niskie plony oraz niezbyt wysokie ceny, rolnicy, którzy zbierali do 3,0 t/ha, nie zarobili nic, wychodząc zaledwie na zero. Pogoda podczas zbioru rzepaku nie rozpieszczała i wielu gospodarzy musiało „kraść” nasiona. Ci, którzy nie zdążyli zebrać rzepaku w tak zwanych „oknach pogodowych”, mieli duże problemy z porastającą uprawą. Nie wszystkie firmy chciały skupować taki surowiec, wystąpiły więc problemy z jego zbyciem. Ze względu na panujące warunki i niskie plony, niektóre firmy skupujące zdecydowały się na skup nasion, w których procent porośniętych nasion nie przekroczył 5%. Jeżeli poziom ten został przekroczony, rolnikowi pozostała tylko indywidualna negocjacja ceny.

Więcej o zbiorach rzepaku można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki nr 12/2017

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu