Styczeń
18
09:40
Imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Sektor owocowo-warzywny, program bioasekuracji, rozlicznie PROW 2007 – 2013 i wdrażanie nowego PROW 2014 – 2020 – konferencja prasowa ministra Marka Sawickiego

Dodane 23 czerwca 2015 o 13:48   Źródło: arimr.gov.pl
Konferencja Sawicki iw
(Fot. MRiRW)

Około 7,5 mld zł trafiło z budżetu UE do grup producentów owoców warzyw, a łączna kwota inwestycji zrealizowanych przez te podmioty wynosi 10 mld zł – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, podczas konferencji zorganizowanej 22 czerwca w siedzibie resortu. Pomoc taką otrzymało 314 grup producentów owoców i warzyw.

Unijny audyt przeprowadzony w 2010 roku wykazał pewne błędy i uchybienia przy realizacji płatności dla grup producentów owocowo-warzywnych i nasz kraj spodziewa się nałożenia kary finansowej. Tzw. wyłączenie może wynieść 55,5 mln euro. Jeżeli kara zostanie rzeczywiście nałożona, Polska będzie się od niej odwoływała.  Jak zaznaczył minister Marek Sawicki  – nasz kraj od początku nie zgadzał się z argumentacją Komisji Europejskiej dotyczącej nieprawidłowości przy wypłacaniu pomocy grupom producentów owoców i warzyw. Mimo to, Polska przyjęła plan działań naprawczych, który zakładał ponowną weryfikację procesu uznania grup producentów owoców i warzyw. Jego realizacja potrwa do końca tego roku. Minister zwrócił również uwagę na bardzo pozytywne efekty jakie przyniosło wdrażanie w Polsce pomocy dla grup owocowo-warzywnych. Jednym z takich efektów jest to, że nasz kraj stał się światowym liderem np. w produkcji jabłek.

Jak podkreślił minister Marek Sawicki, Polska jest również liderem we wdrażaniu unijnej pomocy przeznaczonej na rozwój i modernizację rolnictwa. W latach 2004-2013 do naszego kraju trafiło z tego tytułu ok. 139 mld zł i w znakomitej większości pieniądze te zostały poprawnie wydane. Jedynie rozliczenie 0,8% tej kwoty budzi zastrzeżenia Komisji Europejskiej. To bardzo niewiele biorąc pod uwagę nieprawidłowości w innych krajach Wspólnoty, znacznie bardziej doświadczonych w korzystaniu z unijnych programów pomocowych. Np. Francja musiała zwrócić w tym okresie w przeliczeniu na złotówki 9 mld, Grecja 7,8 mld, Hiszpania 4,5 mld, Włochy 4,1 mld, Wielka Brytania 2,5 mld.

Podczas konferencji minister Marek Sawicki przekazał również informację na temat wdrażania w czterech powiatach województwa podlaskiego programu bioasekuracji. Program ten ma za zadanie doprowadzić do całkowitego wygaśnięcia w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choroba ta nie jest niebezpieczna dla ludzi, ale jest zabójcza dla trzody chlewnej. W województwie podlaskim rolnicy z 277 gospodarstw zdecydowali, że nie będą wdrażać u siebie programu bioasekuracji, ale skorzystają z rekompensat wypłacanych przez ARiMR, za wygaszenie  hodowli trzody chlewnej. Tacy rolnicy będą otrzymywali finansowe wsparcie do 2018 roku. Jednocześnie Inspekcja Weterynaryjna prowadzi kontrole u rolników, którzy zdecydowali się na wprowadzenie programu bioasekracji w swoich gospodarstwach. Dotychczas inspektorzy odwiedzili 272 takie gospodarstwa. “Jeżeli chcemy cieszyć się smakiem polskiego kotleta schabowego, jeszcze przez długie lata, to trzeba w 100% zrealizować program bioasekuracji w województwie podlaskim” – podkreślił szef resortu rolnictwa Marek Sawicki.

Minister Marek Sawicki poinformował także o tym, że wydłużony został o trzy miesiące termin na rozliczenie 8 działań inwestycyjnych realizowanych w ramach z PROW 2007-2013. Chodzi o działania: “Zwiększanie wartości dodanej i podstawowej produkcji rolnej i leśnej”, “Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, “Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi”, “Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów”, “Modernizacja gospodarstw rolnych”, “Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonej w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzanie odpowiednich działań zapobiegawczych”, “Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonej przez katastrofy oraz wprowadzanie  odpowiednich działań zapobiegawczych”, “Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Teraz wnioski o wypłatę pomocy z tych działań będzie można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 września 2015 r., a nie do 30 czerwca, jak zakładały wcześniej obowiązujące przepisy. Szef resortu rolnictwa poinformował także o tym, że skierowana została do Komitetu Monitorującego propozycja przesunięcia w ramach budżetu PROW 2007-2013, 104 mln euro na przyznanie premii młodym rolnikom, którzy składali wnioski o taką pomoc w zeszłym roku. Jeżeli propozycja ta zostanie przyjęta, to wsparcie otrzyma łącznie ok. 14,5 tys. młodych rolników, którzy ubiegali się o przyznanie im stutysięcznej premii w ubiegłorocznym naborze. Minister Marek Sawicki, przypominał że kilka działań z PROW 2014 – 2020 zostało już uruchomionych, a kolejnych 11 zostanie wdrożonych do końca listopada.

Na zakończenie konferencji  Marek Sawicki podkreślił, że jego celem jest również dbanie o dochody rolników. Aby je zwiększyć zaproponował kilka rozwiązań. Jednym z nich jest umożliwienie rolnikom prowadzenia sprzedaży bezpośredniej swoich produktów. Inne, zakłada wypracowanie dobrych praktyk na linii rolnik-przetwórca- handlowiec, które doprowadzą do tego, że wszyscy uczestnicy tego łańcucha będą mogli osiągać satysfakcjonujące ich dochody. Szef resortu rolnictwa zaproponował także stworzenie biało-czerwonego koszyka oferty eksportowej, w którym znalazłyby się różnorodne produkty rolno-spożywcze. Takie rozwiązanie może zapobiec, bratobójczej konkurencji polsko-polskiej na rynkach europejskich i światowych. 

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu