Październik
10
01:25
Imieniny:
Aldony, Brunona, Emila
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Skuteczne rozwiązanie na chwasty w kukurydzy

Dodane 18 maja 2019 o 22:20   Źródło: www.innvigo
Bodziszek drobny w kukurydzy 3

Popularność kukurydzy na polskich polach zdecydowanie wzrasta. Jednocześnie rosną też wymogi, jakie producenci mleka i mięsa stawiają kukurydzy przeznaczonej na paszę. Dlatego rolnicy szukają herbicydów, które zapewnią zwalczanie chwastów obniżających i pogarszających plon, a jednocześnie będą bezpieczne dla upraw oraz korzystne ekonomicznie. Dla plantatorów kukurydzy firma INNVIGO przygotowała skuteczne rozwiązanie – preparaty Rincon 25 SG i Henik 50 SG.
Coraz więcej rolników decyduje się na uprawę kukurydzy na kiszonkę i na ziarno – czyli na paszę dla zwierząt. Rolnicy chętnie sięgają po nowe, wysoko plonujące odmiany, które charakteryzuje krótszy okres wegetacji. Rośnie znaczenie gospodarcze kukurydzy, a jednocześnie producenci mleka i mięsa bardzo zwracają uwagę na jakość komponentów przeznaczonych do żywienia bydła i trzody. Jednym z głównych czynników, który obniża plon kukurydzy i pogarsza jego jakość, są chwasty. Dlatego tak ważne są rozwiązania herbicydowe, które zapewnią skuteczną ochronę w korzystnej cenie. Kolejnym istotnym kryterium jest bezpieczeństwo i unikanie fitotoksyczności, ponieważ kukurydza wykazuje dużą wrażliwość na utrudnienia podczas wegetacji i na zbyt agresywne, nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi.
Stosowane są trzy systemy zwalczania chwastów w kukurydzy: doglebowy, nalistny oraz zabiegi sekwencyjne. Skuteczność systemu doglebowego jest uzależniona od wilgotności podłoża. Taki zabieg nie działa w przypadku chwastów późno wschodzących, wieloletnich, a ryzyko wtórnego zachwaszczenia w warunkach suszy jest wysokie. Zabiegi sekwencyjne pozwalają natomiast na dobór różnych substancji aktywnych i włączenie dodatkowych produktów, ale wiążą się z wyższymi kosztami i koniecznością dwukrotnego wyjazdu w pole. W praktyce korzystne może się okazać rozwiązanie nalistne, polegające na doborze stosowanych środków do występujących na polu gatunków chwastów. Atutem tego systemu ochrony jest nie tylko wysoka skuteczność i oszczędność czasu oraz pieniędzy, ale również szerokie okno aplikacji, tzn. faza 2-8 liści kukurydzy (BBCH 12-18).
Dlaczego ochrona herbicydowa kukurydzy jest tak istotna? Wyjaśniał to Marek Skwira, Product Manager ds. kukurydzy w Limagrain: – Kukurydza jest rośliną światłolubną, siejemy ją w dużych międzyrzędziach, tu jest świetne pole manewru do wzrostu chwastów. Jeśli chcemy osiągnąć wysoki plon zarówno świeżej, jak i suchej masy, musimy mieć czyste pole, ponieważ kukurydza nie lubi konkurencji chwastów. Ona się wtedy gorzej rozwija, wydając gorszy plon.
– Ochrona kukurydzy to przede wszystkim zabiegi herbicydowe. Wysoka jakość ziarna czy kiszonki w dużej mierze zależy od wczesnych zabiegów herbicydowych. Konkurencja chwastów powoduje to, że kukurydza, już w tych wczesnych fazach, rozwija się nieprawidłowo. mówił Marcin Bystroński z firmy INNVIGO, Menedżer ds. upraw rolniczych. – W INNVIGO mamy skuteczne rozwiązanie: Rincon 25 SG i Henik 50 SG, czyli rimsulfuron i nikosulfuron, na typowo powschodowy zabieg w kukurydzy.
Rincon 25 SG zwalcza najgroźniejsze chwasty – zarówno jedno-, jak i dwuliścienne. Preparat działa systemicznie, a formulacja SG sprawia, że bardzo szybko przemieszcza się wewnątrz chwastów i już po godzinie od zastosowania hamuje ich rozwój. Najlepsze efekty zapewnia aplikacja herbicydu Rincon w najwrażliwszych fazach rozwojowych chwastów (2-4 liście w przypadku jednorocznych). Zastosowanie preparatu Rincon jest rekomendowane na tych polach kukurydzy, gdzie przeważają trudniejsze do zlikwidowania chwasty jednoliścienne.
Henik 50 SG jest herbicydem selektywnym o działaniu systemicznym na chwasty jedno- i dwuliścienne. Po pobraniu przez roślinę Henik szybko przemieszcza się do stożków wzrostu, gdzie blokuje podziały komórkowe, doprowadzając do zamierania chwastów. Herbicyd Henik to optymalne rozwiązanie w przypadku pól, na których dominują chwasty dwuliścienne, a uprawiana odmiana kukurydzy cechuje się większą wrażliwością.
Zarówno Rincon 25 SG, jak i Henik 50 SG to preparaty, które doskonale spełniają rolę partnerów do mieszanin zbiornikowych. Rincon może być stosowany w kombinacjach z terbutyloazyną, mezotrionem czy petoksamidem (z dodatkiem adiuwantów Silitop 90 EC lub Asystent+ 90 EC). Henik sprawdza się w mieszaninach zbiornikowych z herbicydem Rincon, jak również z preparatami zawierającymi substancje czynne: florasulam, dikamba, bromoksynil (w połączeniu z adiuwantami Silitop 90 EC albo Asystent+ 90 EC).

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu