Sierpień
16
13:22
Imieniny:
Joachima, Nory, Stefana
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Rynek

Soja na rynku światowym

Dodane 9 października 2015 o 10:10   Źródło: analizy.bgzbnpparibas.pl
soja iw
Fot. Fotolia

Globalna podaż soi w bieżącym sezonie 2015/2016 prawdopodobnie będzie wyższa niż w sezonie poprzednim. Będzie to możliwe głównie dzięki wysokim zapasom soi, z jakimi świat wszedł w bieżący sezon, ponieważ produkcja będzie niższa od rekordowej w sezonie 2014/2015. Takie wnioski płyną z ostatniego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), opublikowanego 24 września br.

Według wstępnych prognoz ekspertów MRZ światowe zbiory soi wyniosą 317 mln t, co oznacza 2-procentowy spadek w porównaniu z sezonem poprzednim (o 5 mln t). Mimo obniżki produkcja soi pozostanie bardzo wysoka i prawdopodobnie będzie drugą najwyższą w historii. W porównaniu do ostatnich trzech lat będzie wyższa o 8% (o 24 mln t).

W przypadku USA, które są największym producentem soi na świecie, w bieżącym sezonie oczekuje się produkcji na poziomie 106 mln t wobec rekordowych 108 mln t w sezonie poprzednim. Zbiory soi w USA właśnie trwają, przy czym osiągane plony są wysokie, wyższe od prognozowanych. Niewykluczone, że ostatecznie produkcja będzie wyższa od obecnie prognozowanej.

W Brazylii – w opinii ekspertów MRZ – wpływ na wielkość zbiorów będzie mieć osłabienie brazylijskiej waluty względem dolara. Przyczyniło się ono do poprawy konkurencyjności brazylijskich eksporterów i do wzrostu cen na rynku wewnętrznym (mimo presji na spadek cen soi na światowym rynku z powodu dużej dostępności surowca). Osłabienie reala powinno skłonić brazylijskich rolników do zwiększenia zasiewów soi pod przyszłoroczne zbiory (siewy rozpoczęły się w połowie września). Eksperci MRZ spodziewają się, że wzrosną one o 3% r/r. Jednocześnie osłabienie reala oznacza wzrost cen importowanych nawozów, w związku z czym można spodziewać się ograniczenia ich zużycia. To z kolei może negatywnie odbić się na plonowaniu. Zbiory soi w Brazylii są prognozowane obecnie przez MRZ na poziomie 98 mln t wobec 96,2 mln t w sezonie 2014/2015.

W Argentynie prognozy produkcji soi są na razie bardzo wstępne. Zdaniem ekspertów MRZ mogą wynieść 56 mln t wobec 61,4 mln t w sezonie 2014/2015.

Zużycie soi w bieżącym sezonie prognozowane jest na rekordowym poziomie 315 mln t wobec 307 mln t w sezonie poprzednim (3-procentowy wzrost konsumpcji będzie mniejszy niż w sezonach wcześniejszych). Eksperci MRZ oczekują przede wszystkim wzrostu zapotrzebowania na śrutę sojową ze strony sektora paszowego. W mniejszym stopniu wzrośnie popyt na soję na cele spożywcze i przemysłowe.

Zapasy soi na koniec sezonu 2015/2016 prawdopodobnie będą większe niż rok wcześniej, przede wszystkim w krajach eksporterach, tj. w USA, Brazylii i Argentynie. Wskaźnik zapasów do zużycia przyjmie wyższą wartość niż w sezonie poprzednim. Gdyby brać pod uwagę tylko ten wskaźnik, obrazujący relacje podażowo-popytowe na światowym rynku, można by spodziewać się niższych cen soi w bieżącym sezonie. Pamiętać jednak trzeba, że na ceny surowców rolnych, poza czynnikami podażowo-popytowymi, w dużym stopniu wpływają także nastroje na rynkach terminowych, ceny ropy naftowej, kursy walutowe czy sytuacja polityczna.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu