Lipiec
18
17:36
Imieniny:
Kamila, Karoliny, Roberta
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Soja w Winnej Górze

Dodane 4 września 2014 o 12:06   Autor: Remigiusz Waligóra
IMG_3281
Naukowcy podczas oceniania brodawkowania roślin oraz badania wysokości osadzenia pierwszego strąka na roślinach soi. Na zdjęciu od lewej prof. dr hab. Jerzy Szukała, prof. dr hab. Wiesław Koziara, dr hab. Jerzy Nawracała z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Fot. R. Waligóra)

1 września 2014 r. w Polowej Stacji Doświadczalnej IOR-PIB w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) odbył się Dzień Soi. Instytut przy współpracy z Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Hodowlą Soi AgroYoumis Polska, Saatbau Polska i Unipasz Siemiatycze zorganizował spotkanie w imieniu Konsorcjum POLSOJA realizującego projekt „Unowocześnienie technologii uprawy konwencjonalnych odmian soi w warunkach Polski”.

Doświadczenia polowe założone w Winnej Górze miały na celu dostarczenie informacji na temat kompleksowej uprawy soi. Wiedza ta jest bardzo pożądana, bo uprawa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a badania są prowadzone od niedawna.

Na poletkach doświadczalnych były prowadzone m.in. doświadczenia rozpoznawcze z różnymi kombinacjami herbicydów. Obecnie nie ma zarejestrowanych środków do zwalczania chwastów w uprawie w soi. Rolnicy podkreślali, że w tym roku wystąpiły problemy z odchwaszczaniem.

W trakcie zwiedzania poletek doświadczalnych, uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na wysokość osadzenia pierwszego strąka, która warunkuje poziom strat podczas zbioru. W niektórych przypadkach pierwszy strąk znajdował się na wysokości 3–4 cm. Dwie najwcześniejsze odmiany soi – Augusta i Annushka, według naukowców obecnych na spotkaniu, były gotowe do zbioru. Pozostałe odmiany – Aldana, Mavka, Lissabon i Merlin – w wielu miejscach były jeszcze w pełni zielone. Liczne strąki na roślinach zapowiadają wysokie plony.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Lipiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu