Listopad
13
05:31
Imieniny:
Arkadii, Krystyna, Stanisławy
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Spotkanie polowe Rapool

Dodane 6 czerwca 2014 o 17:24   Autor: Remigiusz Waligóra
Prawie wszystkie odmiany z Rapool, zarówno te uznane, jak i najnowsze osiągnięcia hodowlane, można było obejrzeć 4 czerwca na dniach pola w Spytkówkach na terenie Stacji Doświadczalno–Hodowlanej (Fot. Remigiusz Waligóra)

Odmiany z Rapool można było obejrzeć 4 czerwca na dniach pola w Spytkówkach na terenie Stacji Doświadczalno – Hodowlanej.

Na spotkaniu zaprezentowano sprawdzone już odmiany jęczmienia ozimego z Saaten Union Polska: Souleykę o ugruntowanej pozycji, nadająca się na słabsze gleby wielorzędową pastewną Antonellę, Scarpię oraz wprowadzane na rynek: wczesną Henriettę, dająca wysoki plon w Polsce i w Niemczech, wielorzędową pastewną SU Melanię, wysoko plonującą na poziomie a1 w PDOiR (uprawa ekstensywna), SU Vireni, dwurzędową pastewną,  sprawdzającą się w uprawie intensywnej.

Na poletkach z żytem ozimym można było obejrzeć znane już mieszańce oraz najnowsze osiągnięcia genetyczne: SU Santini, którą – jak zapewniali przedstawiciele Saaten Union – można siać na bardzo lekkich glebach czy SU Spektrum o wysokim i stabilnym potencjale plonowania. Spośród odmian pszenżyta ozimego można było obejrzeć odmiany Tulus, Subito i SU Agendus.

Oprócz odmian populacyjnych pszenicy ozimej, można było zobaczyć także mieszańcowe. Na poletkach rosły m.in.: Joker, będąca nowością o bardzo dobrej odporności na wyleganie, typie kompensacyjnym z wysoką MTN i wysokiej stabilności plonowania na dobrych i lekkich stanowiskach, Florian – odmiana dobrze znosząca okresowe susze, Hybery – mieszańcowa zimotrwała odmiana z wysoką tolerancją na choroby liści, kłosów i zgniliznę podstawy łodygi, nadająca się do siewu wczesnego oraz w monokulturze. Ponadto można było obejrzeć pszenicę Patras – typ pojedynczokłosowy z dobrą stabilnością plonu ziarna i szybkim napełnieniem ziarna, charakteryzującą się szybkim rozwojem początkowym i dobrą zdrowotnością liści.

Wśród odmian rzepaku ozimego znajdowała się m.in. Marathon, która w doświadczeniach PDOiR  w 2013 r. uzyskała najwyższe plonowanie i najwyższe średnie plony z wielolecia. Ponadto można było obejrzeć odmianę Sherpa, dobrze sprawdzającą się w zróżnicowanych warunkach i na słabszych stanowiskach. Natomiast odmiana Mercedes wykazuje bardzo wysoką zimotrwałością i zbiera czołowe oceny w badaniach rejestrowych i PDOiR.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu