Październik
12
07:59
Imieniny:
Krystyny, Maksa, Serafiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Oleiste

Stan ozimin w Jarosławcu

Dodane 14 marca 2014 o 12:56   Autor: Barbara Szyndel
Jar
Firmę Basf reprezentowali w Jarosławcu (od lewej): Marcin Chojecki, Tomasz Jaskulski, Agnieszka Łyczak-Szymczyk, Mariusz Michalski, Łukasz Kujawa, Szymon Łączny (Fot. B. Szyndel)

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom tegorocznego spotkania na polach demonstracyjnych firmy BASF w Jarosławcu k. Środy Wielkopolskiej. Spotkanie odbyło się 12 marca, a jego celem była ocena przezimowania jesiennych zasiewów rzepaku i zbóż oraz zalecenia dotyczące dalszej ochrony tych upraw.

Informacji o uprawach, ich obecnym stanie oraz planowanych zabiegach udzielali specjaliści z firmy BASF odpowiedzialni za doświadczenia prowadzone w tej lokalizacji – Tomasz Jaskulski oraz Szymon Łączny.

Rzepak ozimy

Warunki pogodowe na przełomie lata i jesieni 2013 r. sprzyjały terminowym siewom zarówno rzepaku, jak i zbóż ozimych. Rośliny rozwijały się bez większych zakłóceń aż do około 20 stycznia br. Dopiero po tej dacie słupki rtęci zaczęły spadać. Mimo to żadna z wysianych odmian nie wymarzła, choć rośliny różnią się wigorem początkowym. Bardzo dobrą kondycją wyróżniają się rośliny rzepaku ozimego potraktowane jesienią fungicydem o działaniu regulatora wzrostu – Caryx 240 SL. W kompleksowym programie ochrony rzepaku na drugi zabieg w fazie początku wydłużania pędu głównego firma BASF zaleca również Caryx, a na trzeci w pełni kwitnienia roślin – Pictor. Gospodarze spotkania zachęcali również do ciągłego monitorowania plantacji rzepaku pod kątem występowania szkodników, za pomocą żółtych naczyń. 

Zboża ozime

Zboża ozime zasiane w optymalnym terminie już jesienią osiągnęły właściwe fazy rozwojowe. Jednak duża wilgotność powietrza oraz optymalne temperatury w październiku i listopadzie stwarzały też dobre warunki do infekcji wielu chorób grzybowych. Na jęczmieniu ozimym najczęściej obserwowano: mączniaka prawdziwego zbóż i traw, plamistość siatkową, rynchosporiozę oraz rdze, natomiast na pozostałych zbożach głównie mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę liści i rdzę brunatną.
– Żeby zapobiec rozwojowi chorób wiosną, proponujemy na I zabieg Capalo w dawce 1,5 l/ha. W systemach dwuzabiegowych w pszenicy na drugi zabieg – tegoroczną nowość Adexar Plus w dawce 1,5 l/ha lub produkt Osiris. W systemie ochrony trzyzabiegowym – po I zabiegu wykonanym Capalo, na II zabieg Adexar Plus w momencie ukazania się liścia flagowego i na III zabieg Osiris – mówił Jaskulski.

Obszerniejszą relację ze spotkania zamieścimy w kwietniowym numerze „Agrotechniki”

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom tegorocznego spotkania na polach demonstracyjnych firmy BASF w Jarosławcu k. Środy Wielkopolskiej. Spotkanie odbyło się 12 marca, a jego celem była ocena przezimowania jesiennych zasiewów rzepaku i zbóż oraz zalecenia dotyczące dalszej ochrony tych upraw.

Więcej przeczytasz TUTAJ

Fot. B. Szyndel

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu