Wrzesień
20
20:04
Imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Okopowe

Susza przetrzebiła ziemniaki

Dodane 26 listopada 2018 o 08:41   Autor: Tekst i fot. Krzysztof Janisławski, Tygodnik Poradnik Rolniczy
ziemniaki wschody iw

Adam Olszewski ze wsi Zasiadki (pow. bialski) zastanawiał się, czy jest sens kopać w tym roku ziemniaki. Ostatecznie zebrał 125 ton zamiast spodziewanych kilkuset.

Większość ziemniaków, które w tym roku posadził pan Adam, to bardzo wczesna odmiana Tomensa. – To był dobry ruch, bo wczesne odmiany lepiej radzą sobie w warunkach suszy. Nie miałem więc przynajmniej problemu z „odmładzaniem“ ziemniaków – mówi rolnik.

I to właściwie koniec dobrych wiadomości, jeśli chodzi o ziemniaki skrobiowe zebrane w tym roku w Zasiadkach. Plony są bowiem bardzo niskie. – Na wszystkich stanowiskach wyglądało to na tyle źle, że rozważaliśmy z żoną, czy w ogóle jest sens kopać. Ostatecznie zdecydowaliśmy się. Na lepszych stanowiskach uzyskaliśmy 10 t/ha, ziemniaki są bardzo drobne – mówi pan Adam i dodaje, że w kontrakcie, jaki ma zawarty z odbiorcą, było zapisane 25 t/ha, a to i tak był bardzo ostrożny szacunek – w dobrych warunkach wynik 35–40 t/ha jest całkiem realny. Tymczasem susza sprawiła, że w sumie zebraliśmy 125 ton zamiast kilkuset spodziewanych.

Nasz rozmówca prowadzi gospodarstwo na powierzchni około 50 ha. Z tego co roku ziemniaki zajmują nie mniej niż 10–12 ha. Zdaniem rolnika, to optymalny areał w przypadku gospodarstwa rodzinnego. Bez szukania Ukraińców do pomocy własnymi siłami ogarniamy to tak, że wszystko chodzi jak w zegarku. Zbiór w tym roku zakończył 8 października.

Skrobiowe zamiast jadalnych
Ziemniaki w tej okolicy to tradycja. Do takiej produkcji skłaniają słabe, piaszczyste grunty. Dawniej przemawiał za tym jeszcze drugi powód – chłonność i bliskość wschodniego rynku. – Kiedyś na Białoruś szła każda ilość truskawek i ziemniaków. Ale to już przeszłość. Ja postawiłem na ziemniaki, bo uznałem, że warto iść w taką produkcję, którą można zmechanizować – mówi rolnik.

Więcej o uprawie ziemniaków można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Wrzesień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu