Czerwiec
19
22:25
Imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Oleiste

Susza utrudnia siew rzepaku

Dodane 21 sierpnia 2015 o 12:21   Autor: Remigiusz Waligóra
siew rzepaku, rzepak ozimy, siewnik
Wielu rolników w oczekiwaniu na deszcz opóźnia siewy rzepaku (Fot. R. Waligóra)

Przedłużająca się susza utrudnia siewy rzepaku w wielu rejonach. Rolnicy opóźniają je, licząc, że niebawem spadnie deszcz. Północno-wschodnia część kraju (województwo podlaskie) już powinna była zasiać rzepaki, tam optymalny termin siewu minął bowiem 10 sierpnia.

Do połowy miesiąca rzepak powinien zaś zostać zasiany w Lubelskiem, na części województwa warmińsko-mazurskiego oraz w Mazowieckiem. Niebawem skończy się też czas siewów w pozostałych rejonach. W najdogodniejszej sytuacji są rolnicy w zachodnich województwach – mogą bez problemu o tydzień opóźnić termin siewu rzepaku ze względu na możliwość najpóźniejszego zbioru (nawet do początku września).

Wskutek przedłużającej się suszy będzie problem z siewem rzepaku w nowym sezonie, w wielu rejonach nie można bowiem prawidłowo uprawić gleby. Jeśli się to uda, i tak wschody mogą być niewyrównane – mówi Jacek Broniarz z COBORU.

W przypadku przedłużających się warunków jesiennych aż do stycznia czy lutego, jak to miało miejsce w ostatnich latach, rzepak w zachodniej części kraju udaje się nawet z siewu wykonanego w pierwszej dekadzie września. W sporadycznych przypadkach w środkowej Wielkopolsce siew przypadał nawet na 15 września. Taka zwłoka czasowa jest jednak niebezpieczna.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Czerwiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu