Marzec
18
17:26
Imieniny:
Edwarda, Narcyza, Zbysława
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Susza pustoszy wielkopolskie pola

Dodane 8 czerwca 2015 o 10:32   Autor: Remigiusz Waligóra
widok, krajobraz
(Fot. R. Waligóra)

Zróżnicowana pogoda w kraju – susza i zbyt obfite opady – niekorzystnie wpływają na rozwój roślin uprawnych w tym sezonie wegetacyjnym. W prawie całej zachodniej części kraju panuje susza i stosunkowo niskie temperatury. Natomiast w centralnej Polsce i po prawej stronie Wisły rolnicy narzekają na nadmiar opadów.

Objawy niedoborów wilgoci są już widoczne w uprawach zbóż i rzepaku. Jeśli susza będzie się dłużej utrzymywać, należy spodziewać się obniżenia plonów zbóż, szczególnie form jarych. Zboża te w wielu rejonach zaczęły zasychać, a oziminy redukują organy plonotwórcze. Podobna sytuacja panuje w uprawach rzepaku ozimego. Jeżeli w najbliższym czasie rośliny nie otrzymają wystarczającej ilości wody, to nastąpi redukcja dopiero co zawiązanych łuszczyn.

Redukcja zawiązanych łuszczyn rzepaku już nastąpiła. Z powodu braku wody widać odrzucone łuszczyny, co jest naturalną reakcją roślin na stres. Zboża są w znacznie gorszej kondycji niż przed rokiem. Część jęczmienia ozimego, mimo jesiennej ochrony przed mszycami, musiała zostać zaorana. Pszenica ozima może plonować nawet o 2 t/ha mniej niż przed rokiem – mówi Stefan Dzitkowski z Książ Rolu z Książa Wielkopolskiego.

Niskie temperatury oraz niedobory wilgoci, zwłaszcza w niekorzystnych warunkach glebowych, spowodowały zablokowanie dostępności składników pokarmowych. Sytuacja ta odbija się na kondycji upraw kukurydzy. Liście kukurydzy zwijają się, a na ich powierzchni można zaobserwować fioletowo-purpurowe przebarwienia świadczące o niedoborze fosforu, oraz żółte spowodowane niskimi temperaturami. Niestety panujące warunki atmosferyczne sprzyjają rozwojowi chwastów w uprawie tej rośliny. Niskie temperatury spowolniły działanie niektórych substancji czynnych w zastosowanych herbicydach.

Ceny płodów rolnych są niższe niż w poprzednim sezonie. Jedynym sposobem na przetrwanie jest  szukanie oszczędności i cięcie kosztów. Mając świadomość, że nawet przy wyjątkowo sprzyjających warunkach nie jestem w stanie zebrać 5 t/ha rzepaku, a susza zawsze może wystąpić, technologię produkcji dostosowuję do realnych możliwości plonowania – podsumowuje rozmowę gospodarz.

 

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu