Listopad
12
10:27
Imieniny:
Konrada, Renaty, Witolda
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Relacje

Święto chleba i ziemniaka

Dodane 7 października 2014 o 13:56   Autor: Barbara Szyndel
Warszawskie Święto Chleba wpisało się na stałe do kalendarza imprez odbywających się na Starym Mieście (Fot. B. Szyndel)

W pierwszą niedzielę października br. na Rynku Nowego Miasta w Warszawie odbyło się XII Warszawskie Święto Chleba – doroczna impreza organizowana przez Centralną Bibliotekę Rolniczą im. Michała Oczapowskiego, której głównym celem jest popularyzacja tradycji wsi mazowieckiej, jej obrzędów związanych z chlebem oraz prezentacja tradycyjnych wyrobów artystycznych i kulinarnych. Imprezie towarzyszyły XXI Krajowe Dni Ziemniaka, zorganizowane przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 10:00 od uroczystej Mszy Św. w Kościele Św. Anny. Po nabożeństwie, przy akompaniamencie kapel, sprzed budynku Biblioteki ruszył w kierunku sceny ustawionej na Rynku Nowego Miasta kolorowy korowód wieńców i chlebów dożynkowych. Na estradzie chleby wręczano gospodarzom i gościom honorowym Święta z zachowaniem tradycyjnych, ludowych zwyczajów towarzyszących takiej uroczystości.

Na przybyłych na Rynek Nowego Miasta mieszkańców Warszawy oraz turystów czekały liczne atrakcje. Do wspólnej zabawy zachęcały występy kapel i zespołów ludowych z Mazowsza i innych regionów kraju. Tradycyjnie już odbywał się kiermasz wyrobów piekarskich, cukierniczych, pszczelarskich oraz żywności ekologicznej. Nie zabrakło również wyrobów twórców ludowych, którzy prezentowali i sprzedawali swoje rękodzieła.

Z myślą o konsumentach ziemniaka, w sercu stolicy odbyło się również spotkanie branży ziemniaczanej. Hodowcy i firmy handlowe zaprezentowały kolekcję ponad 90 odmian ziemniaka zarejestrowanych w COBORU. Smakosze  mieli okazję do degustacji ziemniaków poszczególnych odmian w postaci gotowanej prosto po wyjęciu z wody, lub ugotowanych w zupie ziemniaczanej. W tym roku pogoda dopisała, więc warszawiacy tłumnie zjawili się na Rynku Nowego Miasta i wśród bogatej oferty z pewnością każdy znalazł coś dla siebie.

Fot. B. Szyndel

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu