Kwiecień
04
14:27
Imieniny:
Benedykta, Izodory, Wacławy
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Oleiste

Syngenta i Horsch w Licheniu

Dodane 13 kwietnia 2015 o 10:18   Autor: Remigiusz Waligóra
Zimowa Konferencja Syngenty przyciągnęła setki zainteresowanych (Fot. R. Waligóra)

Tradycyjnie, na początku roku firma Syngenta Polska zorganizowała cykl zimowych konferencji. Uczestniczyliśmy w jednej z nich w Licheniu (woj. wielkopolskie).

Podczas spotkania mówiono o konsekwencjach łagodnej zimy. Warunki pogodowe i długi okres wegetacyjny sprzyjały rozwojowi chwastów oraz chorób grzybowych zbóż, więc można się spodziewać chorób podstawy źdźbła, septoriozy i mączniaka prawdziwego w uprawach pszenicy. W Licheniu mówiono także  o następstwach wycofania zapraw neonikotynoidowych w rzepaku. Jesienią zaobserwowano silne opanowanie roślin przez szkodniki, ale nie było natomiast dużej presji suchej zgnilizny czy szarej pleśni. Jak zapewniał Jarosław Rawski, możliwy jest wcześniejszy niż zwykle pojaw słodyszka czy chowaczy, dlatego zalecał systematyczną lustrację plantacji i umieszczenie na polach żółtych naczyń czy tablic lepowych, żeby nie przeoczyć nalotu szkodników.

Barbara Dutkowska i Josef Stangl z firmy Horsch zwrócili uwagę, że ubiegłoroczne doświadczenia z nadmiarem opadów spowodowały problemy ze zbiorem zbóż i zagospodarowaniem bardzo dużej ilości resztek pożniwnych. Miejscami plony słomy, często trudnej do rozdrobnienia, sięgały 12 t/ha. Następstwem złego zagospodarowania i rozdrobnienia resztek są nierównomierne wschody i szkody spowodowane przez gryzonie np. myszy. Do złego zagospodarowania resztek przyczyniają się konwencjonalne zabiegi np. podorywka czy tradycyjna orka, które gorzej mieszają i nie rozdrabniają słomy.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Kwiecień, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu