Marzec
25
22:48
Imieniny:
Bolka, Cezaryny, Marioli
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Rynek

Sytuacja na rynku zbóż

Dodane 13 listopada 2014 o 11:22   Źródło: analizy.bgz.pl
pszenica
(Fot. Fotolia)

W sezonie 2014/15 sytuacja fundamentalna na rynkach dwóch najważniejszych zbóż na świecie, kukurydzy i pszenicy, pozwala oczekiwać przeciętnie niższych cen. Podaż tych zbóż rozumiana jako suma zapasów początkowych i zbiorów jest rekordowo wysoka. Według Międzynarodowej Rady Zbożowej podaż kukurydzy w sezonie 2014/15 ma wzrosnąć o 3,6% (40 mln t), a podaż pszenicy o 2,4% (21 mln t).

Jednak obecnie wiele osób zadaje sobie pytanie, czy biorąc pod uwagę sytuację fundamentalną na rynkach zbóż na świecie, w UE i w Polsce oraz obserwowane w ostatnich tygodniach podwyżki cen, ceny krajowe spadły wobec poprzedniego sezonu w wystarczającym stopniu czy czekają nas jeszcze obniżki. Ocenę sytuacji, szczególnie w przypadku pszenicy, mocno komplikują dwie kwestie: jakość ziarna oraz kurs EUR wobec USD. W ub.r. jakość pszenicy była wyjątkowo wysoka, w tym znacznie słabsza. Wiemy, że zbiory w UE są znacznie większe, ale nie wiemy o ile więcej (lub mniej) jest ziarna jakości konsumpcyjnej. W Polsce pszenicy wysokiej jakości prawdopodobnie jest mniej niż w 2013 r., choć oczywiście granica pomiędzy ziarnem jakości konsumpcyjnej lub ”eksportowej” a nie kwalifikującym się do tych celów jest czasami nieostra. Jeśli chodzi o kursy walutowe, to na koniec października br. euro było wobec dolara amerykańskiego o około 9% słabsze niż przed rokiem. Taka sytuacja zwiększa konkurencyjność cenową unijnego zboża na rynkach międzynarodowych i hamuje spadki cen.

Jeśli chodzi o ceny w Polsce, to w okresie VIII-X wg notowań MRiRW pszenica konsumpcyjna kosztowała przeciętnie 665 zł/t. Jest to o 6,9% mniej niż w tym samym okresie w sezonie 2013/14. Ze względu na przeciętnie słabszą jakość ziarna i dużą dostępność zbóż paszowych w kraju i na świecie, w tym samym czasie pszenica paszowa potaniała w większym stopniu, bo o 13,0%. W jeszcze większym stopniu (18,9%) potaniał jęczmień paszowy, którego w zeszłym roku brakowało. Pszenżyto potaniało w mniejszym stopniu niż pszenica – o 8,3%.

Jednak w ostatnim tygodniu października (27.10-2.11) ceny pszenicy konsumpcyjnej były już o 11,0% niższe niż przed rokiem. W ub.r. po żniwach ceny rosły znacznie wyraźniej niż ma to miejsce w br. Jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywać, różnica pomiędzy średnią ceną w sezonie bieżącym a w ubiegłym będzie stopniowo się pogłębiać. Gdyby do końca 2014 r., średnia cena pszenicy konsumpcyjnej utrzymała się na poziomie z ostatniego tygodnia października, wówczas cena w okresie VIII-XII 2014 r. byłaby o 8,8% niższa r/r, a nie o 6,9% jak dotychczas. Tak samo obliczona hipotetyczna cena dla pszenicy paszowej byłaby o 15,0% niższa. Czyli ceny nie muszą wcale spadać, aby przeciętnie wobec poprzedniego sezonu być relatywnie coraz niższe. Naszym zdaniem taki scenariusz jest dosyć prawdopodobny, oczywiście jeśli w najbliższych tygodniach na rynkach nie wydarzy się nic nadzwyczajnego.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu