Listopad
13
05:31
Imieniny:
Arkadii, Krystyna, Stanisławy
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Oleiste

Szkodniki (nie) śpią

Dodane 30 września 2015 o 12:30   Autor: Remigiusz Waligóra
Fot. R. Waligóra

Szkodniki grasują w rzepakach nawet podczas suszy. Teraz warto zatem co parę dni lustrować plantacje (zwłaszcza że nie możemy stosować zapraw neonikotynoidowych).

Długa i ciepła jesień sprzyja występowaniu szkodników w uprawie rzepaku ozimego. Największe straty powodują m.in. pchełki ziemne, pchełka rzepakowa, ślimaki, gnatarz rzepakowiec i rolnice. Uwagę należy zwrócić też na śmietkę kapuścianą, mszyce, chowacza galasówka oraz gryzonie.

Aby zweryfikować, czy na plantacji mamy już do czynienia z nalotami szkodników, warto prowadzić monitoring za pomocą żółtych naczyń – to wypróbowany sposób obserwowania pierwszych nalotów i aktywności owadów szkodliwych w rzepaku ozimym.

Co prawda monitoring ten nie pozwala na określenie liczby owadów na roślinach, ale dostarcza informacji o nalocie szkodników na plantacje i zagrożeniu przez poszczególne gatunki szkodników. Zabiegi należy wykonywać w momencie przekroczenia progu szkodliwości.

R. Waligóra


 

Szkodniki grasują w rzepakach nawet podczas suszy. Teraz warto zatem co parę dni lustrować plantacje (zwłaszcza że nie możemy stosować zapraw neonikotynoidowych). Więcej: TUTAJ

Ostatnio dodane:

Komentarze

Listopad, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu