Sierpień
16
19:02
Imieniny:
Joachima, Nory, Stefana
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Rynek

Tegoroczne zbiory rzepaku według szacunków KZPRiRB

Dodane 16 października 2017 o 08:36   Źródło: KZPRiRB
rzepak_fmt

Żniwa rzepaku w Polsce trwają, jednak nie są tak optymistyczne i pomyśle jakich spodziewali się rolnicy jeszcze w czerwcu.

Jesteśmy mniej więcej na półmetku żniw rzepakowych, są to bardzo opóźnione żniwa. Jednak większym problemem są plony, w wielu rejonach bardzo rozczarowujące w stosunku do wcześniejszych prognoz” mówi Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Na podstawie informacji zebranych od członków KZPRiRB możemy stwierdzić, że plony są od pół do jednej tony z hektara niższe, niż wcześniej oczekiwaliśmy. Plantatorzy zbierają od 2,0 do 2,5 t/ha, a poziom 3,5 t/ha jest bardzo rzadki” komentuje Sonia Kamińska, Dyrektor Biura KZPRiRB.

Sygnalizowane są także problemy z jakością, np. porastanie nasion w łuszczynach. Przyczyną takiego stanu rzeczy zdaniem KZPRiRB jest bardzo duża ilość opadów po okresie kwitnienia. Spowodowało to ogromną presję chorób grzybowych i szkodników łuszczynowych. W takich warunkach potęgują się problemy związane z uszkodzeniami korzeni we wczesnych stadiach rozwojowych rzepaku spowodowanych brakiem dobrych zapraw nasiennych- problem braku zapraw neonikotynoidowych jest zatem wciąż aktualny.

Uważam, że będzie trzeba zweryfikować wcześniejsze prognozy zbiorów i wszystko wskazuje na to, że zbierzemy mniej rzepaku nić wcześniej zakładaliśmy. Mogą to być zbiory nawet o 20% niższe niż wstępne prognozy. Z tym związany jest oczywiście poziom dochodów rolników, gdyż ceny kształtujące się obecnie na poziomie 1500-1540 zł przy niskich plonach ledwo pokrywają koszty uprawy” dodaje Juliusz Młodecki.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu