Marzec
21
17:37
Imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

To nie jest rok dla kukurydzy

Dodane 1 października 2014 o 13:08   Autor: Remigiusz Waligóra
ziętkowski (1) (448x300)
– Nie zrezygnuję z uprawy kukurydzy. Zastanowię się natomiast nad zaniechaniem siewów zbóż jarych i pszenżyta ozimego na korzyść np. żyta mieszańcowego i kukurydzy ziarnowej – mówi Jarosław Ziętkowski (Fot. R. Waligóra)

W opinii wielu rolników tegoroczne warunki pogodowe sprzyjały wielu gatunkom, ale nie kukurydzy. Aby to sprawdzić, udaliśmy się do Jarosława Ziętkowskiego z Murzynowca Leśnego w Wielkopolsce.

Wschody kukurydzy w wielu rejonach kraju zaczęły się dość późno z powodu nadmiernych opadów deszczu wiosną, następnie było bardzo zimno, w nocy temperatura spadała prawie do 0oC. W maju wystąpiły przymrozki, co spowodowało opóźnienia w rozwoju roślin. Kolejnym dość stresowym dla nich etapem był okres szybkiego wzrostu temperatur, co spowodowało, że w wielu rejonach pojawił się problem z dotrzymaniem terminu zabiegu herbicydowego. W okresie wiechowania kukurydzy w wielu rejonach doszło do suszy i wysokich temperatur. Zbyt wysokie temperatury miały wpływ na niepełne zaziarnienie kolb. Lipiec i sierpień przyniósł naloty omacnicy prosowianki, co powoduje, że niektóre plantacje w bardzo dużym stopniu są uszkodzone przez tego szkodnika.

Technologia uprawy

Jarosław Ziętkowski uprawia kukurydzę od ponad 10 lat. W tym roku odmiany na ziarno pochodzą z trzech firm: Hodowla Roślin Smolice, Syngenta Polska i Limagrain. Rośliny rosną w dwóch miejscowościach na odrębnych polach. Na polu, na którym brakowało wody, rośliny zaczęły już zasychać i niebawem nastąpi zbiór ziarna, natomiast tam, gdzie nie było niedoboru wilgoci, rośliny jeszcze budują plon i są w pełni zielone.

Areał zasiewów kukurydzy na ziarno wynosi 6,5 ha. Z racji prowadzonej produkcji zwierzęcej na pola co dwa lata przypada obornik, który w pierwszej kolejności trafia na najbardziej urodzajne pola, gdzie można uzyskać wysoki plon.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 10/2014 str. 34

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu