Czerwiec
21
09:13
Imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Prawo

Ustawa o ziemi wchodzi w życie

Dodane 5 maja 2016 o 09:45   Autor: MRiRW   Źródło: http://www.minrol.gov.pl/
pole, morze iw

Realna ochrona polskiej ziemi przed niekontrolowanym wykupem, to główny cel wchodzącej dziś w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

Ziemia rolna, to ziemia przeznaczona do produkcji rolniczej, czyli  taka na której produkowana jest żywność.

Nowa ustawa nie uderza w tych, którzy chcą prowadzić działalność rolniczą, a jedynie w tych, którzy nie zamierzają uprawiać ziemi, a jedynie nią spekulować.

Ustawa stanowi także wyraźnie, że osoby fizyczne, niebędące rolnikami indywidualnymi, będą mogły, za zgodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, nabywać nieruchomości rolne, jeżeli  rzeczywiście chcą zająć się rolnictwem i zobowiążą się do zamieszkiwania, w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości, na terenie gminy, na obszarze której położona jest ziemia, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rolnego. Kolejnym warunkiem jest posiadanie kwalifikacji rolniczych i zamiar utworzenia gospodarstwa rodzinnego, co daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej.

Nie ma zatem przeszkód, żeby każdy kto chce zająć się rolnictwem skorzystał z takiej możliwości.

Ustawa przewiduje także możliwość zakupu, lub nabycia w innej formie, ziemi rolnej przez osoby bliskie zbywcy np. dzieci, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonek, osoby przysposabiające i przysposobione.

W innych państwach Unii Europejskiej również obowiązują szczególne regulacje prawne w odniesieniu do obrotu ziemią rolną, w niektórych przypadkach nawet bardziej restrykcyjne, niż przewidziane we wchodzącej dziś w życie polskiej ustawie.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Czerwiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu