Styczeń
27
17:31
Imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Prawo

Ustawa o ziemi wchodzi w życie

Dodane 5 maja 2016 o 09:45   Autor: MRiRW   Źródło: http://www.minrol.gov.pl/

Realna ochrona polskiej ziemi przed niekontrolowanym wykupem, to główny cel wchodzącej dziś w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

Ziemia rolna, to ziemia przeznaczona do produkcji rolniczej, czyli  taka na której produkowana jest żywność.

Nowa ustawa nie uderza w tych, którzy chcą prowadzić działalność rolniczą, a jedynie w tych, którzy nie zamierzają uprawiać ziemi, a jedynie nią spekulować.

Ustawa stanowi także wyraźnie, że osoby fizyczne, niebędące rolnikami indywidualnymi, będą mogły, za zgodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, nabywać nieruchomości rolne, jeżeli  rzeczywiście chcą zająć się rolnictwem i zobowiążą się do zamieszkiwania, w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości, na terenie gminy, na obszarze której położona jest ziemia, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rolnego. Kolejnym warunkiem jest posiadanie kwalifikacji rolniczych i zamiar utworzenia gospodarstwa rodzinnego, co daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej.

Nie ma zatem przeszkód, żeby każdy kto chce zająć się rolnictwem skorzystał z takiej możliwości.

Ustawa przewiduje także możliwość zakupu, lub nabycia w innej formie, ziemi rolnej przez osoby bliskie zbywcy np. dzieci, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonek, osoby przysposabiające i przysposobione.

W innych państwach Unii Europejskiej również obowiązują szczególne regulacje prawne w odniesieniu do obrotu ziemią rolną, w niektórych przypadkach nawet bardziej restrykcyjne, niż przewidziane we wchodzącej dziś w życie polskiej ustawie.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu