Sierpień
18
22:58
Imieniny:
Bogusława, Bronisława, Ilony
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Oleiste

Wczesnowiosenna ochrona rzepaku

Dodane 4 marca 2015 o 14:00   Autor: Dr Ewa Jajor, IOR-PIB, Poznań   Źródło: Agrotechnika 3/2015
Charakterystyczne objawy suchej zgnilizny kapustnych iw
Charakterystyczne objawy suchej zgnilizny kapustnych (Fot. E. Jajor)

Przełom lutego i marca to czas, w którym należałoby rozważyć i zaplanować wykonanie ewentualnych zabiegów ochrony w rzepaku ozimym. Jak tylko będzie to możliwe, warto dokładnie zlustrować plantacje, a następnie czynność tę regularnie powtarzać.

Zadaniem oceniającego jest określenie stanu roślin po zimie, sprawdzenie, czy nie uległy one uszkodzeniom przez mróz, wiatry i zalegający śnieg, czy nie występują na nich objawy obecności sprawców chorób oraz uszkodzenia wynikające z żerowania szkodników. Podczas pierwszej lustracji plantacji zazwyczaj nie są jeszcze dobrze widoczne nowe objawy porażenia przez sprawców chorób, a jedynie te, które obserwowano jesienią. Jednak w niektórych rejonach zima trwała dość krótko, a dodatnie w większości temperatury mogły sprawić, że choroby na rzepaku rozwijały się bez większych przeszkód.

Ocena łanu – korzenie…

Aby ocena stanu łanu była wiarygodna, musi być reprezentatywna dla całego pola. W tym celu trzeba pobrać po kilka, kilkanaście roślin z kilku odległych od siebie fragmentów pola. Należy przy tym uważać, żeby nie uszkodzić liści i korzeni pobieranych próbek. Mając tak zgromadzony materiał, można z całą pewnością stwierdzić, w jakim stopniu rośliny uległy uszkodzeniom, np. przez warunki atmosferyczne czy zwierzęta, i jaka jest szansa na ich regenerację. Istotna jest też ocena ich stanu zdrowotnego. Najpierw należy przyjrzeć się korzeniom, aby stwierdzić, czy nie ma tam narośli kiły kapusty. W tym czasie narośla te mogą być dwojakiego rodzaju: białe i twarde, lub częściej brunatne, miękkie z tendencją do gnicia i rozpadania. Do tego część nadziemna roślin jest przebarwiona na czerwono, zwiędnięta i wyraźnie słabsza, ponieważ procesy fizjologiczne roślin są istotnie zakłócone. Takie objawy dotyczą jednak tych rejonów kraju, w których w poprzednich latach je obserwowano.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 3/2015 str. 77

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu