Kwiecień
05
01:29
Imieniny:
Ady, Celestyny, Ireneusza
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Rynek

Wsparcie dla rolników

Dodane 2 listopada 2015 o 11:01   Źródło: arimr.gov.pl
Dzięki wdrożeniu w Podlaskiem programu bioasekuracji udało się zatrzymać przenoszoną przez dziki chorobę ASF (Fot. ARiMR)

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłacanie wsparcia rolnikom, którzy nie zdecydowali się na wdrożenie w swoich gospodarstwach programu bioasekuracji. Program ten został wdrożony w czterech powiatach województwa podlaskiego:

  1. sejneńskim w gminach Giby i Sejny z miastem Sejny;
  2. augustowskim w gminach Lipsk i Płaska;
  3. białostockim w gminach Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo;
  4. sokólskim w gminach Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo.

Objęci nim zostali wszyscy rolnicy, którzy zajmowali się hodowlą trzody chlewnej. Program bioasekuracji został wdrożony w celu zatrzymania przeniesionej przez dziki z Białorusi, bardzo zaraźliwej choroby ASF (afrykański pomór świń). Rolnicy, którzy nie zdecydowali się na wdrożenie w swoich gospodarstwach tego programu, musieli zlikwidować swoje stada. W zamian za to ARiMR wypłaci im 100 zł rocznie za każdą sztukę trzody chlewnej przez cały okres obowiązywania programu bioasekuracji, czyli przez cztery najbliższe lata (do 2018 r.). Na razie Agencja wypłaciła rekompensatę 86 takim rolnikom 354,4 tys. zł.

Natomiast rolnicy, którzy zdecydowali się wdrożyć w swoich gospodarstwach program bioasekuracji, mogą ubiegać się w ARiMR o udzielnie pomocy finansowej na jego wdrażanie. Pomoc taka skierowana jest do producentów rolnych utrzymujących w 2015 r. powyżej 50 sztuk świń w gospodarstwach położonych na obszarze województwa podlaskiego, w czterech wymienionych wyżej powiatach.

Zainteresowani taką pomocą mogą składać wnioski w wymienionych wyżej biurach powiatowych ARiMR do 10 listopada 2015 r.

Wsparcie to ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie i można w ramach niego otrzymać refundację 50% wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz  produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.

Otwórz wniosek o pomoc
Otwórz załącznik o pomocy de minimis w rolnictwie

Ostatnio dodane:

Komentarze

Kwiecień, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu