Kwiecień
04
14:45
Imieniny:
Benedykta, Izodory, Wacławy
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Oleiste

Wstępna ocena przezimowania upraw ozimych w 2015 r. według GUS

Dodane 6 maja 2015 o 14:50   Źródło: GUS
(Fot. Fotolia)

Z przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich GUS w marcu badań polowych wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały zdecydowanie lepiej niż w roku ubiegłym.

Niewielkie straty w powierzchni upraw ozimych wystąpiły w województwach: dolnośląskim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Główną przyczyną wystąpienia szkód zimowych były wahania temperatury i wiatry wysuszające oraz stosunkowo silne mrozy powodujące wysmalanie roślin. Wahania temperatury między dniem i nocą w marcu, występujące lokalnie, powodowały na przemian zamarzanie i rozmarzanie ornej warstwy gruntu, jednak nie spowodowały one większego uszkodzenia roślin.

Wznowienie wegetacji roślin ozimych w zachodniej części Polski odnotowano najwcześniej, bo już pod koniec lutego. Na pozostałym obszarze kraju wznowienie wegetacji roślin ozimych rozpoczęło się na początku marca, jednak początkowo przebiegało w niezbyt korzystnych warunkach pogodowych.

Do siewów i sadzenia roślin uprawnych przystąpiono pod koniec I dekady marca, podobnie jak w roku poprzednim. Ocieplenie w drugiej dekadzie marca wpłynęło na przyśpieszenie przeprowadzania prac polowych, umożliwiło kończenie siewów zbóż jarych i buraków cukrowych oraz sadzenie ziemniaków, jednakże zbyt małe uwilgotnienie gleb nie sprzyjało równomiernym wschodom i wegetacji w początkowych stadiach rozwojowych roślin.

Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, w kraju do zaorania zakwalifikowano tylko około 0,1% powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 0,4% rzepaku i rzepiku ozimego. Największe straty w powierzchni sięgające około 2% powierzchni plantacji rzepaku i rzepiku ozimego odnotowano w województwach: mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Ostateczna ocena strat zimowych, jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych  zostanie przeprowadzona w drugiej połowie maja br.

 

Ostatnio dodane:

Komentarze

Kwiecień, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu