Październik
11
01:11
Imieniny:
Krystyny, Maksa, Serafiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Aktualności

Zaczynamy w maju

Dodane 20 kwietnia 2016 o 12:01   Autor: Inż. Adam Paradowski, IOR-PIB, Poznań
kukurydza

Uwzględniając tylko zabiegi nalistne, ochronę kukurydzy przed zachwaszczeniem można rozpocząć w pierwszych dniach maja, prowadzić przez cały miesiąc, i zakończyć na początku czerwca.

Trudno określić, jaki będzie maj pod względem przebiegu temperatur. Ostatnie lata charakteryzowały się stosunkowo chłodną pierwszą dekadą tego miesiąca. Kukurydza jest roślina ciepłolubną. Jej wzrost w czasie chłodów jest przyhamowany. Często objawia się to nie tylko wolnymi przyrostami, ale także antycyjanowymi przebarwieniami. To nie jest dobry moment do stosowania herbicydów. Kukurydza zestresowana warunkami pogodowymi po zabiegu herbicydami może dodatkowo pogłębić stan swojej nienajlepszej kondycji.
Zabiegi w kukurydzy można przeprowadzać (nielicznymi herbicydami) nawet do fazy dziewiątego liścia. W niekorzystnych warunkach lepiej odczekać i wykonać go później. Rozwój chwastów też jest w tych warunkach spowolniony, ale postępuje szybciej. Nie można dopuścić do sytuacji, w której chwasty zaczną przekraczać fazę szóstego liścia właściwego. Po jej przekroczeniu stają się bardziej odporne i stosowanie herbicydów nawet w najwyższych dawkach może spowodować tylko ich ograniczenie lub częściowe zahamowanie we wzroście. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że planowanie nieco późniejszych zabiegów mogą nam pokrzyżować opady. Te z kolei przyczynią się do szybkiego wzrostu chwastów. Brak możliwości wykonania zabiegów przez kolejne kilka dni może spowodować, że sytuacja wymknie się spod kontroli.

Więcej o ochronie kukurydzy można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 4/2016

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu