Marzec
19
06:33
Imieniny:
Aleksandryny, Józefa, Nicety
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Prawo

Zakończyło się przyjmowanie wniosków

Dodane 1 grudnia 2014 o 08:30   Źródło: arimr.gov.pl
dziki iw
(Fot. Fotolia)

Zakończyło się przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy od rolników z woj. podlaskiego, których uprawy w 2014 r. zostały zniszczone przez dziki.

579 wniosków o przyznanie wsparcia w wysokości 1,84 mln zł przyjęła ARiMR od rolników z woj. podlaskiego, gospodarujących na obszarach ochronnych lub na obszarach objętych ograniczeniami z powodu występowania choroby ASF (pomoru afrykańskiego świń), których uprawy zostały zniszczone przez dziki. Wnioski o przyznanie takiej pomocy można było składać do 28 listopada 2014 r. w biurach powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Wysokość wsparcia wyniesie 850 zł za 1 ha zniszczonych upraw. Wyliczona wysokość przyznanej pomocy może być obniżona o wartość odszkodowań uzyskanych przez rolników na podstawie prawa łowieckiego.

Wsparcie dla rolników z woj. podlaskiego, prowadzących uprawy na obszarach ochronnych lub na obszarach objętych ograniczeniami z powodu choroby ASF, w których dziki dokonały szód w 2014 roku, będzie wypłacane jako tzw. pomoc de minimis. Oznacza to, że maksymalna kwota rekompensat wypłaconych w ramach tej pomocy, w ciągu trzech ostatnich lat, nie może być wyższa niż równowartość 15 tys. euro.

Udzielanie takiej pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest możliwe dzięki znowelizowaniu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji niektórych zadań ARiMR oraz opublikowaniu go w Dzienniku Ustaw.

Przyznanie wsparcia rolnikom z woj. podlaskiego, którzy prowadzą działalność na obszarach ochronnych lub na obszarach objętych ograniczeniami z powodu występowania choroby ASF (pomoru afrykańskiego świń) wynika z tego, że dziki zniszczyły w 2014 r. na tym terenie  ponad 4 tys. ha upraw w blisko tysiąc trzystu gospodarstwach. Duże straty w uprawach wyrządzone w tym roku przez dziki w woj. podlaskim wynikają z kilku przyczyn. Najważniejsza z nich to ograniczenie polowań na dziki, spowodowane stwierdzeniem u tych zwierząt choroby ASF –  czyli afrykańskiego pomoru świń. To z kolei sprawiło, że populacja dzików na tych terenach gwałtownie wzrosła. Dodatkowo, wprowadzone ograniczenia w dokarmianiu zwierząt sprawiły, że dziki przeniosły się w poszukiwaniu pożywienia z lasu na okoliczne pola, dokonując tam wielu zniszczeń.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Marzec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu