Czerwiec
21
00:26
Imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Prawo

Susza: zasady szacowania strat

Dodane 7 września 2015 o 11:49   Źródło: MRiRW
MRiRW
(Fot. MRiRW)

Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakładce „Niekorzystne zjawiska atmosferyczne – pomoc”  znajduje się „Informacja dla komisji powołanych przez Wojewodę dotycząca ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki  przezimowanie, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę.” oraz „Wzór protokołu z oszacowania  zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi…”.

Zasadne jest, aby przy szacowaniu strat spowodowanych przez suszę komisje działające  na terenie gminy/miasta posiłkowały się powyższą informacją. W szczególności istotne jest  uwzględnienie w protokołach z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi:

  1. kosztów poniesionych z powodu niezebrania plonów w wyniku suszy, np. planowanych kosztów zakupu pasz, o ile zakup ten wynika z ujemnego bilansu paszowego w gospodarstwie rolnym spowodowanego suszą,
  2. strat w produkcji zwierzęcej  spowodowanych suszą, tzn. należy określić procentowy spadek produkcji mleka lub żywca przewidywanej w 2015 r. w porównaniu do  średniej z trzech ostatnich lat lub średniej  z trzech lat w okresie ostatnich  pięciu lat, z pominięciem roku o najniższej i najwyższej wartości.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Czerwiec, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu