Kwiecień
08
22:29
Imieniny:
Amadeusza, Cezaryny, Juliany
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Prawo

Susza: zasady szacowania strat

Dodane 7 września 2015 o 11:49   Źródło: MRiRW
(Fot. MRiRW)

Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakładce „Niekorzystne zjawiska atmosferyczne – pomoc”  znajduje się „Informacja dla komisji powołanych przez Wojewodę dotycząca ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki  przezimowanie, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę.” oraz „Wzór protokołu z oszacowania  zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi…”.

Zasadne jest, aby przy szacowaniu strat spowodowanych przez suszę komisje działające  na terenie gminy/miasta posiłkowały się powyższą informacją. W szczególności istotne jest  uwzględnienie w protokołach z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi:

  1. kosztów poniesionych z powodu niezebrania plonów w wyniku suszy, np. planowanych kosztów zakupu pasz, o ile zakup ten wynika z ujemnego bilansu paszowego w gospodarstwie rolnym spowodowanego suszą,
  2. strat w produkcji zwierzęcej  spowodowanych suszą, tzn. należy określić procentowy spadek produkcji mleka lub żywca przewidywanej w 2015 r. w porównaniu do  średniej z trzech ostatnich lat lub średniej  z trzech lat w okresie ostatnich  pięciu lat, z pominięciem roku o najniższej i najwyższej wartości.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Kwiecień, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Brak wydarzeń w wybranym dniu