Październik
11
01:11
Imieniny:
Krystyny, Maksa, Serafiny
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Zboża

Zboża na słabych glebach

Dodane 1 sierpnia 2016 o 07:56   Autor: Tekst i fot. mgr inż. Tomasz Sakowicz, Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań
Bryły ziemi po wykonanej orce zimowej w ubitą i przesuszoną glebę

Gospodarowanie na słabych glebach jest bardzo trudne. Częste okresy niedoboru wody powodują duże wahania plonów. Jak zatem radzić sobie w takich warunkach?

Udaliśmy się do gospodarstwa prowadzonego przez Mieczysława Wernera i jego syna Grzegorza w Jesionie (gmina Kolsko, woj. lubuskie). Gmina, w której gospodarują, jest zakwalifikowana do drugiej strefy ONW. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 100 ha, głównymi uprawami są w nim zboża (pszenżyto ozime, żyto ozime, jęczmień jary), których zasiano w tym roku 65 ha. W gospodarstwie uprawia się ponadto ostropest plamisty, facelię błękitną, łubin wąskolistny oraz truskawki. 10 ha łąki zostało włączone do programu rolnośrodowiskowego, ponieważ nie prowadzi się chowu bydła. Utrzymywana jest za to trzoda chlewna – 30 macior w cyklu zamkniętym. – Przy cenie na poziomie 4,20–4,30 zł/kg produkcja tuczników jest bardziej opłacalnym sposobem przetworzenia zboża niż bezpośrednia sprzedaż – mówi rolnik.
W skład gospodarstwa wchodzą grunty klas od III do VI, jednak 80% stanowią najsłabsze gleby klas V i VI. Są to lekkie piaski o słabej strukturze i małej ilości próchnicy. Sytuację dodatkowo pogarszają okresowe niedobory opadów. Przy gospodarowaniu w tak niekorzystnych warunkach bardzo ważny jest odpowiedni dobór upraw. Rośliny należy dobierać tak, aby były w stanie przetrwać okresowe susze. Kluczowe są również krytyczne okresy zapotrzebowania roślin na wodę. Pewniejsze są rośliny ozime, gdyż w okresie jesiennym panują z reguły lepsze warunki wilgotnościowe. Z powodu wiosennych susz uprawa roślin jarych jest związana z wyższym ryzykiem.

Agrotechnika

Po zbiorze przedplonu w gospodarstwie wykonuje się uprawę pożniwną broną talerzową w celu przerwania parowania wody z gleby. Całość upraw jest prowadzona w systemie orkowym, co pozwala na staranne przygotowanie gleby do siewu. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do facelii i ostropestu, które są dość wymagające pod tym względem. – Generalnie staram się zaorać wszystkie pola przed zimą. Na cięższych glebach po wiosennej orce powstają trudne do rozbicia grudy, co utrudnia uprawę gleby – mówi pan Mieczysław. Przed siewem pole jest wyrównywane agregatem uprawowym. Po uprawie, najczęściej w ten sam dzień wykonywany jest siew rzędowy.

Więcej o uprawie na słabych glebach na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 7/2016

Ostatnio dodane:

Komentarze

Październik, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu