Sierpień
15
15:36
Imieniny:
Marii, Napoleona, Stelii
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Technika

Zestaw do uprawy pasowej marki UNIA

Dodane 16 listopada 2017 o 16:05   Źródło: mat. prasowy UNIA GROUP
STRIP TILL (1)

Marka UNIA, największy polski producent maszyn rolniczych, powiększył swoją ofertę o zestaw do uprawy pasowej w technologii Strip Till. W jego skład wchodzą: zbiornik nawozowy USF 1600 zawieszany na przednim TUZ ciągnika, agregat do uprawy pasowej HAWK 3 zawieszany na tylnym TUZ ciągnika i zagregowany z nim poprzez hydropak siewnik pneumatyczny DELTA XT.

Szerokość robocza zestawu wynosi 3 m, a liczba uprawionych, zasilonych nawozem i obsianych nasionami pasów gleby może wynosić 4, 6 lub 8.

Pojemność zbiornika nawozowego USF 1600 wynosi 1600 l. Jego komora jest przedzielona demontowalną przegrodą na dwie równe części, co pozwala zasypać je różnymi nawozami. Nawóz jest pobierany jest przez dwa aparaty, co pozwala wysiewać je w różnych dawkach. Napęd aparatów wysiewających standardowo pochodzi od unoszonego i opuszczanego hydraulicznie koła ostrygowego. Dostępny jest również napęd elektryczny z radarem mierzącym na bieżąco prędkość pracy, co w połączeniu z komputerem DRILL CONTROL firmy  Müller Elektornik zapewnia utrzymanie założonej dawki wysiewu nawozu. Z poziomu terminala tego systemu możliwa jest również zmiana dawki w czasie pracy. Ponadto komputer umożliwia szybkie i komfortowe wykonanie próby kręconej wysiewanych nawozów. Ich dawka może być ustawiana w zakresie 20–500 kg/ha. Pneumatyczny transport granul nawozów odbywa się we wnętrzu elastycznego węża lub węży. Następnie w głowicy następuje rozdział do poszczególnych zębów uprawowych pełniących również rolę redlic nawozowych. Powietrze do węża tłoczy wentylator napędzany silnikiem hydraulicznym o wydajności 24 l/min. Zbiornik USF 1600 jest wyposażony w oświetlenie drogowe z tablicami ostrzegawczymi, plandekę  i podest ułatwiający załadunek nawozów.

Agregat do uprawy pasowej HAWK 3 jest osadzony na ramie monolitycznej, a kluczowymi jego elementami są sekcje uprawiające wąskie pasy gleby w liczbie 4, 6 lub 8. Pierwszym elementem roboczym sekcji jest krój talerzowy o średnicy 480 mm rozcinający resztki pożniwne i glebę. Za nim zamontowane są dwie gwiazdy z dociskiem sprężynowym, z których każda ma 16 palców. W czasie pracy przeplatają się one na powierzchni gleby, co powoduje rozgarnianie znajdujących się tam roślin i resztek pożniwnych. Dzięki temu praca zęba uprawowo-nawozowego może przebiegać bezproblemowo. Każda słupica zęba ma własne zabezpieczenie hydrauliczne i zakończona jest dłutem o szerokości 25 mm oraz bocznymi podcinaczami o łącznej szerokości 150 mm. Maksymalna głębokość ich pracy wynosi 30 cm. Natomiast umieszczone z tyłu każdego zęba dwa wyloty nawozów pozwalają je umieszczać w glebie na poziomach oddalonych od siebie o 7 cm. W praktyce można więc aplikować dwa różne nawozy w różnych dawkach na głębokościach w zakresie 6–12 i 18–21 cm. Za zębami uprawowo-nawozowymi zamontowane są dwa talerze typu Agressive o średnicy 400 mm. Ich zadaniem jest zagarnianie gleby powstałej po pracy zęba w obręb uprawianego pasa gleby. To bardzo ważny element sekcji, który nieumiejętnie ustawiony może spowodować nadmierne nabieranie się gleby. Można temu zapobiec poprzez regulację: głębokości jego pracy, rozstawu (maksymalnie 175 mm), odległości od zęba i kąta natarcia. Ostatnim elementem każdej sekcji są wałki zagęszczające o szerokości 240 i średnicy 300 mm. Mają docisk sprężynowy, co pozwala regulować agresywność ich pracy. Sekcja zawieszona na równoległoboku ma możliwość kopiowania terenu.

Ciężki (1570 kg) siewnik pneumatyczny do kukurydzy, buraków i rzepaku DELTA XT jest połączony z agregatem HAWK 3 za pomocą sprzęgu z jednym siłownikiem hydraulicznym. Dwa koła podporowo-napędowe są wysunięte przed ramę siewnika, co umożliwia zmianę liczby sekcji wysiewających i wynikający z tego rozstaw obsiewanych rzędów. Dla kukurydzy przewidziany jest podstawowy rozstaw 75 cm, na który w maszynie 3-metrowej przypadają 4 sekcje. Dla buraków, rzepaku lub kukurydzy sianej na kiszonkę  jest to rozstaw 45 cm (6 sekcji), a dla rzepaku  sianego w węższych rzędach 34 cm (8 sekcji). DELTA XT jest maszyną z podciśnieniowym systemem wysiewu nasion i mechanicznym napędem tarcz wysiewających za pomocą przekładni łańcuchowej. Zmiana jej kół zębatych powoduje zwiększenie lub zmniejszenie odległości wysiewanych nasion. Maszyna ma własny układ hydrauliczny ze zbiornikiem oleju, który służy do napędu wentylatora wytwarzającego podciśnienie w układzie wysiewu nasion. Pompa hydrauliczna tego układu uzyskuje napęd od WOM ciągnika. Każda sekcja wysiewająca ma własny zbiornik na nasiona o pojemności 54 l. Siewnik ma podwójne redlice talerzowe, przed którymi znajduje się element odgarniający kamienie i bryły. Wysokość jego pracy jest regulowana za pomocą śrub. Ponadto przed talerzami umieszczona jest osłona, która ma za zadanie zapewnić ich swobodną pracę. Dodatkowo po bokach redlicy talerzowej znajdują się duże koła kopiujące, a za nimi rolka dogniatająca wysiane nasiona. Nacisk jednostkowy dla każdej z sekcji możne wynosić nawet 150 kG, co pozwala używać siewnik w ekstremalnie ciężkich warunkach glebowych.  Ostatnim elementem są kółka zamykające bruzdę siewną i formujące ostateczny kształt uprawionego, zasilonego nawozem i obsianego pasa gleby. Za sterowanie pracą maszyny może odpowiadać sterownik PM100E lub PM300E. Siewnik DELTA XT może być doposażony w podsiewacz nawozów, co podczas jednego przejazdu zestawu do uprawy pasowej zwiększa możliwość aplikacji składników odżywczych do trzech rodzajów. Dwa nawozy wysiewane są na różnych głębokościach przez zęby uprawowo-nawozowe i jeden przez redlice podsiewacza siewnika, który ma zbiornik z blachy nierdzewnej o pojemności 850 litrów. Jego redlice wysiewające nawóz są typu talerzowego.

Zapotrzebowanie na moc 3-metrowego zestawu do uprawy pasowej w technologii Strip Till marki UNIA wynosi w zależności od warunków pracy od 200 do 240  KM.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu