Sierpień
14
01:41
Imieniny:
Marii, Napoleona, Stelii
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Aktualności
Nawożenie
Ochrona
Okopowe
Oleiste
Prawo
Relacje
Rynek
Technika
Zboża

Partner portalu

Okopowe

Ziemniaki na słabych glebach

Dodane 1 sierpnia 2016 o 07:42   Autor: Tekst i fot. mgr inż. Tomasz Sakowicz, Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań
ziemniaki wschody iw

Ziemniak jest specyficzną rośliną okopową, którą przy spełnieniu pewnych warunków z dobrymi efektami można uprawiać nawet na bardzo słabych glebach.

Aby przekonać się, jak wygląda produkcja ziemniaka jadalnego na takim stanowisku, udaliśmy się do Pawła Kubika, który wraz z synem i wnukiem prowadzi 200-hektarowe gospodarstwo w Starym Kramsku (woj. lubuskie), nastawione wyłącznie na produkcję roślinną. Ziemniak jest jedną z ważniejszych upraw w gospodarstwie, dzięki wypracowanej przez lata technologii uprawy daje wysokie plony dobrej jakości. W skład gospodarstwa wchodzą głównie gleby klas V i VI, niewiele jest gleb IV klasy. Ziemniaki trafiają na gorsze ziemie, ponieważ lepsze są gliniaste i zakamienione. Na takich glebach zbiór jest bardzo utrudniony. – Ziemniaki nie potrzebują dobrych gleb, dla uzyskania wysokich plonów niezbędna jest jedynie odpowiednia ilość wody. W mokre lata ziemniaki nawet lepiej plonują na słabych glebach – mówi rolnik.

Przygotowanie pola

W gospodarstwie jest realizowany program rolnictwo zrównoważone, który wymusza uprawę na danym polu w ciągu 5 lat roślin z 3 różnych grup. – Ziemniaki z reguły trafiają na stanowisko po zbożach, zdarza się sadzenie po rzepaku, jednak jest to gorsze stanowisko. Sprawdzają się również stanowiska po łubinie – mówi rolnik. Pod ziemniaki stosowana jest tradycyjna uprawa płużna, gdyż ziemniaki lubią luźną ziemię. – Uproszczoną uprawę stosuję jedynie po zbiorze ziemniaków. Pod uprawę rzepaku wykonuję zawsze orkę, gdyż w tym rejonie rzepak w technologii uproszczonej wypada zdecydowanie gorzej niż w tradycyjnej uprawie. Jest duży problem z samosiewami zbóż, które są przyczyną słabszych wschodów i osłabienia rzepaku – opowiada rolnik. Po zbiorze zbóż na słomę trafia RSM w ilości 60 l/ha lub gnojowica dla lepszego rozkładu słomy. Następnie wykonywane jest talerzowanie i siew poplonu. Co roku poplon jest siany na około 60 ha. Część poplonów jest siana w ramach programu rolnośrodowiskowego, natomiast reszta w ramach zazielenienia. Mieszanka poplonowa wedle jego wymagań składa się z facelii, gorczycy oraz owsa.

Więcej o uprawie ziemniaków można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 6/2016

Ostatnio dodane:

Komentarze

Sierpień, 2019

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu